Qualcomm mobil cihazlardan sonra sunucuları da ele geçirmenin peşinde

qualcomm-snapdragon-805-201113

Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri ve hücresel şebeke bağlantısı sağlayan yongaları mobil cihazlarda en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Google’ın Nexus 6’sı, Apple’ın iPhone’ları, Sony’nin Xperia Z3’ü veya LG’nin G3’ünde Qualcomm’un ürettiği parçaları görüyoruz. Ancak Qualcomm sadece mobil cihazlarla sınırlı kalmaya niyetli değil, şirket sunucu işlemci pazarından da pay kapmak istiyor.

Şirketin CEO’su Steve Mollenkopf henüz konuyla ilgili olarak çok fazla detay açıklamadı, ancak sunucu işlemcilerinin de mobil işlemciler gibi ARM tabanlı olması bekleniyor. Ayrıca Qualcomm bu işlemcilerin ne zaman çıkacağına dair bir takvim açıklamadı, Mollenkopf sadece şirketinin müşterilerle şimdiden gerekli ilişkileri kurduğunu kaydetti.

AMD ve HP gibi Qualcomm da Intel’i en zayıf noktasından, güç tüketiminden vurmayı amaçlıyor. Intel’in Xeon işlemcileri gerçekten hızlı olsa da, enerji tüketimi bakımından fazlasıyla cömert olmaları kullanıcıları sayı ve esneklik bakımından sınırlıyor. ARM tabanlı işlemciler o kadar hızlı olmasa da, çok daha verimli olmalarıyla dikkat çekiyor. Küçük bir alana sadece birkaç tane Xeon işlemci sığdırmak yerine yüzlerce CPU yığınlayabilir, böylelikle birden fazla işlevi tek seferde yapma şansına bir şekilde erişebilirsiniz.

Mollenkopf şirketinin gelecekte üretmeyi planladığı sunucu bileşenlerinin Facebook gibi, veri merkezlerini çok özel görevleri bile kaldıracak şekilde optimize etmeye çalışan internet devleri için oldukça kullanışlı olacağını görüyor. Qualcomm’un veri merkezlerini de cepler gibi fethedip etmeyeceğini şu an için bilmiyoruz, ancak bu adımın Intel’i endişelendireceği kesin.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...