Huawei Qualcomm’dan sadece 4G uyumlu işlemciler alabilecek

Qualcomm, Huawei ile çalışmak için geçtiğimiz hafta itibarıyla ABD’den lisans almıştı. Bir süre sonra bu lisansın Qualcomm’a sadece 4G işlemci satma iznini verdiği iddiası gündeme gelmişti. Reuters tarafından yayınlanan bir haber, bu iddiayı doğruluyor.

Qualcomm’dan Reuters’a yapılan açıklamada, Huawei’ye hangi ürünlerin satışına izin verildiği konusunda fazla detay paylaşılmadı. Ancak şirket açıklamada lisansın mobil ürünlerle ilgili olduğunu belirtmekle yetindi.

Trump yönetimi, 2019’un mayıs ayında ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Amerikan şirketlerinin Huawei’yle çalışmasını yasaklayan bir karar yayınlamıştı. Geçtiğimiz mayıs ayında ise ABD Ticaret Bakanlığı, ürünlerinde Amerikan teknolojilerini kullanan yarı iletken üreticilerine yönelik uygulamaları da sıkılaştırmıştı. Eylül ayı itibarıyla ABD merkezli olmayan bileşen üreticilerine de, Huawei’ye bileşen satmak için lisans alma zorunluluğu getirmişti.

Huawei’den ağustos ayında yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırımları nedeniyle şirketin işlemci yongası stoklarının tükendiği belirtilmişti. Şirketin tüketici elektroniği iş birimi CEO’su Richard Yu, Huawei’nin üst sınıf Kirin yongalarının 2020’de son neslini yaşıyor olabileceğini dile getirmişti.

ABD’nin baskısına rağmen, Huawei ana vatanı Çin’deki satışların etkisiyle ikinci çeyrekte küresel akıllı telefon pazarının zirvesine yerleşmişti. Üçüncü çeyrek itibarıyla Çinli üretici zirveyi yine Samsung’a devretti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple watchOS 8 çıkış tarihini açıkladı

Qualcomm, şu an için Huawei ile sadece 4G işlemciler için çalışabilecek. Üst segment cihazlarda kullanılacak 5G işlemciler konusunda Huawei’nin nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini koruyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...