Qualcomm’un yatırımcıları Broadcom’un teklifini yükseltmesini bekliyor

qualcomm broadcom Qualcomm Broadcom tarafından sunulan 130 milyar dolarlık satın alma teklifini geçtiğimiz hafta geri çevirmişti. Söz konusu teklifte Broadcom, Qualcomm hisselerine 70 dolar değer biçmişti. Bu değerin 60 dolarlık kısmının nakit, 10 dolarlık kısmının ise Broadcom hisseleriyle karşılanması teklif edilmişti.

Qualcomm’un modem yongalarının 2018’den itibaren yeni iPhone modellerinde kullanılması beklenmiyor. Apple ve Qualcomm arasındaki hukuk mücadelesi de dünyanın farklı noktalarında devam ediyor. Söz konusu mücadelenin temelinde Qualcomm’un standart ve önemli patentleri makul ücretler karşılığında sunmamakla suçlanıyor. Bütün bu sorunlara ve Qualcomm’un satış konusundaki isteksizliğine rağmen, Broadcom’un ısrarcı teklif dikkat çekmişti.

Hisse başına biçilen 70 dolarlık değer, Qualcomm’un yatırımcılarını cezbetmek için yeterli olmamıştı. Ancak bu rakamın üzerine 10 doalr daha eklendiği takdirde işler değişebilir gibi görünüyor. İlk teklifi düşük bulan ve Broadcom’u şirketi çalmaya çalışmakla suçlayan Qualcomm hissedarlarının fikri, daha yüksek bir teklifte değişecek gibi görünüyor. Ancak bu süreçte Broadcom’un Qualcomm’un yönetim kurulunu değiştirmeye çalışma gibi yöntemleri zorlayabileceği de iddialar arasında yer alıyor.

Broadcom CEO’su Hock Tan daha önce üç büyük satın almayı, ilk tekliflerinin ortalama yüzde 6.8 üstünde bir fiyatla gerçekleştirmeyi başarmıştı. Tan, aynı ortalamayı tutturduğu takdirde Qualcomm için de 74.76 dolarlık bir hisse değeri ortaya çıkabilir. Ancak bunun da analistlerin Qualcomm’a biçtiği değerin altında bir rakam olduğunu belirtmek gerekiyor.

Qualcomm Broadcom tarafından sunulacak 143 milyar dolarlık bir teklifi kabul edebilir

Qualcomm Broadcom tarafından sunulacak yükseltilmiş bir teklifi daha ciddi biçimde değerlendirecek gibi görünüyor. Hisse başına önerilecek rakamın 85 ila 95 dolara çıkması durumunda Qualcomm’un teklife daha sıcak bakabileceği belirtiliyor. Bu durumda toplam bedelin 143 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...