Teknoloji

Procreate 5X yeni filtreler ve yardımcı referans aracı

procreate 5x

Procreate?in bir sonraki büyük güncellemesi Procreate 5X, Photoshop’ta daha azını, ancak Procreate’de daha fazlasını yapmaya çalışanlar için gerçekten yardımcı olacak yeni filtreler ve ayarlamalar ekliyor. Güncelleme 21 Eylül’den itibaren, yani bugün kullanıma sunuluyor.

Yeni filtreler yarı ton, gradyan haritası, renk sapması, aksaklık efektleri ve daha fazlasını içeriyor. iPad çizim uygulaması, çalışırken tüm tuvalinizi veya başka bir görüntüyü yan tarafta görüntülemenize olanak tanıyan bir referans tamamlayıcı pencere de ekledi. Genel olarak bu, Procreate 5 güncellemesinden (GIF’leri ve animasyonlu videoları döngüye almak için uygulamaya bir zaman çizelgesi ekleyen bir araç olan Animation Assist’i ekleyen) daha az gösterişli hissettirse de, Adobe’nin daha güçlü olan masaüstü yazılımıyla aradaki boşluğu kapatmaya yardımcı olan bazı harika özellikler içeriyor.

Kullanıcılar için en heyecan verici olabilecek güncellemeler, yeni filtreler ve bunları uygulama şekilleri olacaktır. Artık Procreate 5X’in Kalem Filtreleri var, böylece filtrelerinizi ve ayarlarınızı bütün bir katman olarak uygulamak yerine çizim yapabilirsiniz.

Yeni ayar filtreleri de harika görünüyor. Kontrollerle birlikte size dört tür sağlayan Glitch ve bir renk gradyanı alıp bunu görüntünün renk değerlerine dönüştüren Degrade Eşleme dahildir. Ayrıca Procreate Tam Renkli, Serigrafi ve Gazete olmak üzere üç stile sahip Halftone’u, Chromatic Aberration ve Bloom ile birlikte ekledi.

Artık tuvalinizden, fotoğraf kitaplığınızdan veya bir Adobe ACO veya ASE paletinden bir görüntü alarak özel bir palet oluşturmak için de yeni Palette Capture’ı kullanabilirsiniz. FacePaint adında, uyumlu olduğu sürece cihazınızın kamerasını kullanarak gerçek zamanlı olarak doğrudan yüzünüzü boyamanıza olanak tanıyan yeni bir özellik de var.

En büyük yeniliklerden bir tanesi de referans yardımcı oluyor. Bu, makro görüntüsünü gerçek zamanlı olarak görürken yakınlaştırılmış olarak çalışmaya devam etmenizi sağlayan hareketli bir pencere veya referans olarak kullanmak için ayrı bir görüntü yükleyebilirsiniz, bu da son derece kullanışlı görünüyor.

Bu güncellemeyle ilgili en heyecan verici şey ise, Procreate’in kullanıcıların uygulamada daha fazla kalmasına yardımcı olacak özellikler eklemeye nasıl devam ettiğini görmek oluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Procreate 5X güncellemesi bugün itibarıyla kullanıcılara dağıtılmaya başlıyor. Uygulama App Store’da 89,99 TL karşılığında sunuluyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER