2021 model Porsche Taycan yeni şarj teknolojisiyle gelecek

Porsche, Taycan adını taşıyan elektrikli otomobilinin 2021 modelinde sürücüleri bekleyen yenilikleri açıkladı. Elektrikli spor otomobilde Plug & Charge adını taşıyan yeni bir şarj teknolojisi sunulacak. Bu teknoloji sayesinde araç sahipleri, otomobillerini fişe taktıktan sonra otomatik olarak aldıkları enerji için ödeme yapabilecek. Ekstra bir uygulamaya veya kart işlemine gerek duyulmayacak.

ISO 15118 standardı üzerine kurulu olan bu sistem, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de Electrify America’nın şarj istasyonlarında kullanılabilecek. Yeni Taycan’da araç sahipleri pil koruma özelliğini de aktif hâle getirebilecek. Bu özellik aktif hâle getirildiğinde DC hızlı şarj ünitelerinde hız 270 kW’den 200 kW’ye indirilebilecek. Böylelikle daha uzun bir mola için zamanı olanların pillerini korumasına yardım edilecek.

porsche taycan 2021

2021 model Taycan’ın kabininde renkli bir kadran bulunuyor. Buna ek olarak, havalı süspansiyon taşıyan seçeneklerde SmartLift teknolojisi otomatik şekilde Taycan’ın sürüş yüksekliğini hafızasındaki konumlara göre ayarlayacak. Böylelikle tümsekler veya bozuk yollar, sürücüler adına problem olmaktan, bir nebze de olsa, çıkacak.

Yeni Taycan, mevcut modele kıyasla biraz daha çabuk hızlanacak. Teknik kapasite bakımından bir değişiklik olmasa da, Porsche’nin verileri otomobilin ilk ölçümlere kıyasla daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Porsche yeni Taycan’da isteğe bağlı olarak eklenecek yazılımsal özellikler de sunacak. Şirket bu özellikleri abonelik paketi içinde araç sahiplerine ulaştıracak. “Function on Demand” (İsteğe Bağlı İşlev) olarak adlandırılan bu yaklaşım sayesinde araç sahipleri, bir bayiyi veya servisi ziyaret etmeden otomobillerine özellik ekleyebilecek. Bu özellikler yazılım güncellemeleriyle araçlara gönderilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify Car Thing ABD'de daha fazla müşteriye açılıyor

2021 model Porsche Taycan için ön sipariş dönemi yılın son çeyreğinde başlayacak. Otomobilin 2021’in ilk çeyreği itibarıyla yollara çıkması bekleniyor.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun