Pornhub videolarını otomatik öğrenme yoluyla etiketliyor

Yapay zekâ, fotoğraf ve videolarda nelerin olduğunu anlama konusunda bir tür “uzman göz” işlevi görüyor. Ancak veri setleri genellikle “kibar” olarak nitelenebilecek konular üzerine eğitiliyor. Erotik video sitesi Pornhub ise bu algıyı değiştirecek bir işe imza attı. Yapılan açıklamada, sitedeki videoların etiketlenmesi için otomatik öğrenme teknolojisinden yararlanıldığı belirtildi.

Henüz bu konudaki ilk adımlarını atan site, 10 bin porno oyuncusunu tanıyacak ve videolarda otomatik olarak etiketleyecek bir yüz tanıma yazılımı yerleştirdi. Veri tabanında bulunan 5 milyon videonun tarama işlemini önümüzdeki yıl içinde tamamlamayı planlayan şirket, daha sonrasında daha karmaşık bir alana odaklanacak. Yazılım daha sonrasında videoları türlerine göre ayırt edebilmesi için eğitilecek.

Şirketten başkan yardımcısı Corey Price imzasıyla yapılan açıklamada, “şirketin eski süreçleri hızlandırmak” amacıyla yapay zekâyı kullananların arasına katılmak istediğini belirtti. Ancak sitenin kullanacağı yapay zekâ sisteminin mevcut kitle destekli sistemden daha hızlı çalışıp çalışmayacağı henüz bilinmiyor.

pornhubOtomatik öğrenme yazılımının beta aşamasındayken her ay 50 bin videoyu taradığı belirtildi. Bu da mevcut hızla otomatik öğrenmeyle etiketleme sürecinin neredeyse 10 yıl sürebileceği anlamına geliyor. Ancak sürecin önümüzdeki yıl tamamlanacağını düşününce sistemde iyileştirme yapılması da muhtemel görünüyor.

VentureBeat’e konuşan Pornhub başkan yardımcısı Price, şu ifadeleri kullandı: “Ziyaretçilerimize görmek istediklerini sunmayı istiyoruz. Yeni modelimiz sayesinde onların karşısına daha doğru sonuçlar çıkarabileceğiz. Bu da onların yeniden siteye dönmesini sağlayacak. Dolaşımın ve erişimin kolaylaşması, ziyaretçilerimizi mutlu edecektir.”

Pornhub gizlilik konusunda güvence veriyor

Erotik videoların bulunduğu bir yetişkin sitesine yüz tanıma teknolojisinin yerleştirilmesi, bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Bu tarz sitelere intikam amacıyla çeşitli videoların yüklenmesi ve kimi oyuncuların isimlerini gizli tutmayı tercih etmesi gibi durumların da dikkate alındığını belirten Pornhub, sistemin sadece bilinen ve veri tabanında kayıtlı olan oyuncuları tanıyacağının altını çizdi.

Galaxy Buds 2 kutu açma videosunda görüldü

Galaxy Buds 2 kablosuz kulaklık, Samsung'un gelecek hafta düzenleyeceği Unpacked etkinliğinde resmen gözler önüne çıkacak. Tanıtıma kısa bir süre kalmışken internete sızan kutu açma...

TikTok hikaye özelliğini test etmeye başladı

Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğinin fişini çekse de, bu format sosyal ağlar arasındaki popülaritesini koruyor. TikTok, The Verge sitesine gönderdiği e-postayla hikaye özelliğini...

Oppo yeni ekran altı kamera teknolojisini ve bir sonucunu sergiledi – Video

Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin geldiği en son noktayı sergiledi. Şirket, teknolojinin en son sürümünde, ekranın bütünlüğünden ödün vermeden bir selfie kamerasının ekranın altına...

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...