NASA’dan yeni bir renkli ve uçuk Plüton fotoğrafı

pluton-fotograflari-renkli-251215

NASA, geçen temmuz ayında gerçekleşen yakın uçuştan beri Plüton sistemine ait yüzlerce fotoğraf yayınladı. Plüton fotoğrafları içinde bir kısmı insanı gerçek anlamda halüsinasyon gördüğünü hissettirecek cinstendi. Yayınlanan son videoyu da bunlar arasına dahil edebiliriz.

Uzay ajansı LEISA olarak kısaltılan, Doğrusal Etalon Spektral Görüntüleme Dizisi yöntemiyle elde edilen görüntüleri bir araya getirerek renkli bir video oluşturdu. Video orijinal çerçeve hızına göre yaklaşık 17 kat daha fazla hızlandırıldı ve renkler de dönüştürüldü. Çünkü LEISA sadece kızılötesi ışığı yakalayabiliyor. Aslında LEISA verisi sayesinde Plütonda buzul suyun bulunduğu ortaya çıkarılmıştı.

Ters renkler ve hız sayesinde videoya ruhani bir hava kazandırılmış, sanki gezegenin etrafında, gözde bir çift ışık dağıtıcı gözlük takılı şekilde bakıyormuş hissi uyandırıyor. Ancak bu video NASA’nın şimdiye kadar yayınladığı en uçuk Plüton görüntüsü değil.

Plüton Fotoğrafları

Plüton fotoğrafları içinde Noel’e özel olanı da var

Aslında NASA Plüton’un kırmızı ve yeşil ile renklendirilmiş bir görüntüsünü de yayınladı. Bu fotoğrafın tam da Noel zamanında yayınlanması ajansın bunu bir Noel kutlaması olarak yayınladığını gösteriyor.

pluton-charon-fotograf-251215

Yakın uçuşun gerçekleştirildiği günde, New Horizons projesinde çalışan bilim insanları Plüton ve uydusu Charon’a ait ters renklendirme yapılmış fotoğrafı yayınlamıştı. Daha sonra Plüton’un görüntüsünün tam çözünürlüklü görüntüsünü de yayınlamıştı. Kasım ayında ise New Horizons ekibi bu görüntüdeki renkleri yayarak Plüton’un yüzeyindeki farklılıkları ortaya çıkarmıştı.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...