Yeni PlayStation VR kumandaları patent başvurusuyla ortaya çıktı

google news abone ol

playstation vrSony tarafından yapılan patent başvuruları, PlayStation VR için geliştirilen iki yeni hareketle kontrol kumandasına dair detayları gözler önüne seriyor. Hâli hazırda PSVR başlığı ve sistemi Move kumandasından ve kumandayı takip eden PlayStation Camera’dan yararlanıyor. Ancak bu sistemin güvenilirliği ve takip konusundaki dengesi zaman zaman sorgulanıyor.

Sony’nin mevcut sistemi, Move kumandalarını sanal olarak izliyor. Kamera, kumandaların hareket ettiğini tepelerindeki LED ışıklarına bakarak algılıyor. Eğer odada aynı anda hem ortam ışığı hem de yansımalar varsa kumandanın konumlamasında zaman zaman hatalar olabiliyor. Bu da oyun içi hareketlerde sıkıntıya yol açabiliyor.

Sony’nin geliştirdiği yeni kumandalar ise bu sorunu çözecek gibi görünüyor. Yeni kumandalar, HTC Vive ve Oculus Rift’in kumandalarında olduğu gibi, kızılötesi sensörlerinden yararlanıyor.

Sony’nin yeni kontrol araçları, tasarım bakımından da seleflerine kıyasla daha ergonomik gibi görünüyor. Yeni kumandalara Move’da bulunmayan bir parmak çubuğu ekleyen şirket, tuşların başlık takarken bulunmasını da kolaylaştırmış gibi görünüyor. Orijinal Move kumandaları tasarlanırken, kullanıcının görüş açısını kısıtlayabilecek bir başlıkla kullanılabilecekleri hesaba katılmamıştı. Bu da kumanda üzerindeki butonların sanal gerçeklik başlığı baştayken bulunmasını zorlaştırmıştı.

Sony’nin ikinci patent başvurusu ise daha da basit bir çözümü işaret ediyor. Başlığın parmak yerleşiminin takibinde kullanılmasını öneren çözüm, ekstra kontrol araçlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu çözümün uygulanması, tamamen yeni bir başlık tasarımına ihtiyaç duyulmasına neden olacak gibi görünse de, Sony’nin gelecekte bu yoldan yürümeyi tercih etmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Sony PlayStation VR ile yürümeye kararlı görünüyor

Söz konusu patentlerin ne zaman gerçek ürünlere dönüşeceği henüz bilinmiyor. Ancak gerçekleştirilen çalışmalar, Sony’nin PlayStation VR ile ilgili planlarının uzun vadeli olduğunu gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR