PlayStation Network çift aşamalı doğrulama sunmaya başlayacak

playstation networkSony, PlayStation sahiplerinin sanal güvenliğini biraz daha artırmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, Play Station Network için çift aşamalı kimlik doğrulama özelliğinin sunulmaya başlanacağı açıklandı. Uzun süredir beklenen bu hamle sayesinde oyuncular kişisel verilerini daha güvenli biçimde saklayabilecek. Yeni güvenlik özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda kesin bir tarih verilmezken, daha kapsamlı detayların önümüzdeki günlerde paylaşılacağı belirtildi.

Sony tarafından Polygon sitesine gönderilen açıklamada, “Kullanıcılarımızı ve hesaplarını daha iyi korumak adına çift aşamalı doğrulama özelliği sunmaya hazırlanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. PlayStation Network çift aşamalı doğrulama sisteminin hayata geçmesiyle birlikte kullanıcıların platforma giriş yapabilmeleri için telefonlarına gönderilen ekstra bilgiyi ekrana girmeleri gerekecek. Telefonu yanında bulunmayan kullanıcıların servise giriş yapması mümkün olmayacak.

Çift aşamalı doğrulama, çoğu senaryoda altı rakamlı bir kodun kısa mesaj aracılığıyla kullanıcılara iletilmesiyle işliyor. Ancak bazı servisler, erişimde zaman kısıtlaması ve türevi daha çok özelliği sunan uygulama tabanlı doğrulama yöntemlerini tercih ediyor.

PlayStation Network için çift aşamalı doğrulama sisteminin hayata geçeceğine dair haberler, PlayStation 3 için yayınlanan 4.80 yazılım güncellemesiyle ortaya çıktı. Güncellemeyi yükleyen kullanıcılar, yanlış şifre girmelerinin ardından henüz faaliyete geçmeyen çift aşamalı doğrulama sisteminden bahseden bir mesajla karşılaştı.

Kullanıcıların memnuniyetle karşıladığı bu özelliğin gelişinin ise fazlasıyla uzun sürdüğünü belirtmek gerekiyor. PlayStation Network’ün siber saldırıya uğramasının ve milyonlarca kullanıcının bilgilerinin tehlikeye düşmesinin üstünden yaklaşık 5 yıl geçmiş durumda.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...