PlayStation 5 satışları Sony’nin yüzünü güldürdü

Sony 2022’nin son üç ayında 7.1 milyon PlayStation 5 sattı. Bu sayı şirketin en yeni konsolunun satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 82 oranında arttığı anlamına geliyor. Şirket 2021’in son üç ayında 3.9 milyon PS5 satmıştı. Aradaki farkın temel nedeni ise hiç kuşkusuz Sony’nin PS5 tedariğindeki sorunları çözmüş olması.

Buna bağlı olarak Sony’nin Oyun ve Ağ Servisleri iş kolunun gelirleri yıllık bazda yüzde 53 oranında arttı ve 1.25 trilyon yene (182,52 milyar TL) ulaştı. Şirketin donanım gelirleri yüzde 50, yazılım gelirleri yüzde 30, ağ servisleri gelirleri yüzde 20, PlayStation VR ve birinci taraf oyun satışları geliri yüzde 73 oranında arttı.

Sony 2022’nin kasım ayında o tarihe kadar satılan PlayStation 5 sayısını 25 milyon olarak açıklamıştı. Şirket sadece bir çeyrekte toplam satışları yüzde 28 oranında artırmayı başardı.

Sony PlayStation 5 için belirlediği yıllık satış hedefine yaklaştı

Bu performans Sony’nin PlayStation 5 satışları için belirlediği hedefi tutturmasına yardımcı olabilir. Sony, önümüzdeki mart ayıyla birlikte sona erecek 2022 mali yılını 18 milyon PS5 satışıyla tamamlamayı hedeflemişti. Bu hedef iddialı gibi görünse de, mevcut çeyrekte 5.2 milyon PS5 satılması bu hedefe ulaşılmasına yetecek. Eğer bu hedef gerçekleşirse, Sony’nin sattığı toplam PS5 sayısı mali yılının sonu itibarıyla 37 milyona çıkacak.

Sony’nin oyun biriminin performansı, diğer birimlerin başarısını gölgede bıraktı. Şirketin görüntü sensörü biriminin satışları da yıllık bazda yüzde 63 oranında arttı ve kasaya 417 milyar yen (60,97 milyar TL) eklenmesini sağladı.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun