PlayStation 4 ABD oyun konsolu pazarının zirvesindeki yerini koruyor

sony-playstation-4-inceleme-00007

Microsoft, bu ay içinde gerçekleştirilen Gamescom’daki duyurularıyla kalpleri kazanmayı başarsa da, cüzdanları kazanma konusunda halen Sony’nin gerisinde kalıyor. ABD oyun konsolu pazarı için her ay rapor yayınlayan NPD tarafından paylaşılan son rakamlar, Sony PlayStation 4’ün oyun konsolu pazarının zirvesindeki yerini koruduğunu gösteriyor.

Raporun ardından açıklama yapan bir Sony yetkilisi, PlayStation 4’ün gösterdiği başarıdan ötürü mutluluk duyduklarını belirtti ve PlayStation 4’ü temmuz ayında da ABD oyun konsolu pazarının zirvesine taşıyan müşterilere teşekkür etti. Sony ve Microsoft arasındaki oyun konsolu rekabetinin son zamanlarda iyiden iyiye sıkılaşırken, her iki taraf da pazar liderliğinin kendi elinde olduğunu iddia ediyor. Kamuoyundaki genel algı ise zirvede halen PlayStation 4’ün bulunduğu, ancak işlerin değişebileceği yönünde.

Microsoft, Gamescom 2015 etkinliğinde zirveye kurulmak için oldukça iddialı bir yol haritası paylaşmıştı. Planın bir kısmı yeni oyunlara ve Windows 10 ile Cortana gibi yazılım unsurlarına dayanırken, Xbox One’ın Xbox 360 for Gold kategorisindeki Xbox 360 oyunlarını destekleyecek olması kullanıcıları bir hayli mutlu etti.

NPD tarafından paylaşılan rakamların temmuz ayını ve ağustosun ilk günlerini kapsadığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla Microsoft’un planlarının meyvesini alıp alamadığı bir süre sonra anlaşılabilecek. Sony ise bu süreçte yeni oyun portföyüyle PlayStation 4’ün mevcut konumunu korumasına destek olmaya çalışacak.

İLGİLİ HABERLER