Pixar kurucusuna göre akıllı telefonlar ve GoPro’lar film yapımının geleceği

iphone-kamera-cekim-140515

Mobil cihazlarla video kaydının küçük ölçekteki prodüksiyonlarda kullanıldığına tanık olmaya başlamıştık. Şimdi bu eğilim büyük film stüdyoları arasında yer alan Pixar’ın kurucularından olan John Lasseter tarafından da doğrulanıyor.

Hareketli Resim Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nde düzenlenen bir panelde konuşan Lasseter, akıllı telefonlarla video çekimi ve GoPro aksiyon kameralarının film yapımının geleceği olduğunu söylüyor. “Romance in NYC” gibi bazı kısa filmler tamamen iPhone ile çekilmiş ve büyük film festivallerine katılmıştı.

“Romance in NYC” filminin yapımcısı Tristan Pope, tamamen iPhone kullanarak çeklim yapmanın özel setlerin sağlamadığı özgürlüğü kendisine verdiğini söylüyor. Birçok profesyonel kameraya sahip olduğunu, ancak “Romance in NYC” gibi bir film için bunların çok büyük olduğunu ve yer kapladığını düşündüğünü dile getiriyor. En doğru etkiyi, en samimi hissi sağlayacak ortamı en sonunda bulduğunu ve iPhone 6’yı seçtiğini söylüyor.

gopro-here-3-aksiyon-goruntu-140515

Panelde konuşan Lasseter Pope’un iddialarını, O’nun ne yaptığını tam anlamıyla bilmeden destekledi. Akıllı telefon ve GoPro ile video çekimiyle ilgili olarak, çoğu insanın bu fikre sıcak bakmayabileceğini, ancak bu firin işe yarayacağını söyledi.

Kamera donanımları daha iyi hâle geldikçe ve daha iyi düzenleme yazılımları küçük ekranlı cihazlarda da yer buldukça, daha fazla filmin akıllı telefon veya GoPro gibi cihazlarla çekildiğini göreceğiz. Günümüzün büyük film stüdyolarının yönetmenleri bu düşünceye sıcak bakmayabilir, ancak belirli bir süre sonra kendi filmleri için de bu fikri değerlendirebileceklerini söyleyebiliriz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...