Manşetler

Phil Schiller’in ucuz iPhone söylentilerini yalanladığı röportajda değişiklikler yapıldı, kapı açık bırakıldı

Hafta içinde Apple’ın daha ucuz bir iPhone modeli çıkarabileceğine dair haberlerin çıkmasının ardından Apple’ın üst düzey yöneticilerinden Phil Schiller’in bu konuyla ilgili söylentileri yalanladığına dair bir haber Reuters tarafından geçilmişti. Phil Schiller haberinin kaynağı Shanghai Evening News tarafından yayınlanan bir Phil Schiller röportajıydı ve yöneticinin o röportajda ucuz bir iPhone’un asla gelecekteki Apple ürünleri arasında yer almayacağını söylediği iddia edilmişti. Bu açıklama da yukarıda belirttiğimiz gibi ucuz fiyatlı iPhone dedikodularına gelen bir tekzip olarak yorumlanmıştı. Reuters da bu röportajdan ve açıklamadan yola çıkarak söz konusu haberi abonelerine servis etmişti.

iphone-5-inceleme-00022

Ancak dün Reuters’in bu haberi değiştirdiği görüldü. Bu durum doğal olarak kafaları karıştırdı. Haber ajansından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada haberin kaynağı olan Shanghai Evening News yayın organının röportajda değişiklikler yaptığı, “daha ucuz iPhone” tanımının bahsinin geçtiği tüm yerlerde “daha ucuz, giriş seviyesi ürün” gibi daha geniş bir kavramın kullanıldığını kaydetti. Ayrıca Shanghai Evening News röportajın başlığını da “Apple en iyi ürünleri sağlamak istiyor, körü körüne pazar payı arayışına girmeyecek” şeklinde değiştirmiş. Apple da Reuters’a söz konusu röportajın gerçekten yapıldığını ve Shanghai Evening News ile ilk yazıdaki bazı noktaların açıklığa kavuşturulması için iletişime geçildiğini söylemiş.

Sonuç olarak Schiller yanlış mı konuştu, yoksa çıkan ilk haber mi yanlıştı, burası açıklığa kavuşmuş değil. Ancak Apple’ın yeni çıkaracağı ürünlerin ipuçlarını yöneticilerinin ağzıyla önceden verdiğine pek tanık olmadık. Geçmişte şirket 9.7 inç’lik büyüklüğün altına inen tabletlerle ilgilenmediğini birkaç kez dile getirmiş, ancak daha sonra geçen yılın sonlarına doğru iPad mini ile karşımıza çıkmıştı.

Ne var ki, bu sefer ilginç bir nokta var. Önce Apple’ın daha ucuz bir iPhone üreteceği haberleri yayıldı, daha sonra Phil Schiller’in röportaj aracılığıyla bu söylentileri yalanlaması geldi. Ne hikmettir ki, daha sonra Phil Schiller’in ucuz iPhone söylentilerini yalanladığı röportajda değişiklik yapıldı ve ucuz iPhone bahsinin geçtiği yerler değiştirilerek Apple’ın ucuz, giriş seviyesi ürünlerle tüketicilerin karşısına çıkmayacağı söylendi. Bunu, Cupertino şirketinin ucuz iPhone üretmek için kapıyı kapatmadığı şeklinde yorumlayabiliriz.

Apple belki de Çin’i düşünerek daha ucuz iPhone üretme yoluna gidebilir. Bildiğiniz gibi Çin bir sürü çakma iPhone modeliyle kaynıyor ve bunlar da o ülkede alıcı buluyor. Apple belki öncelikle Çin’i düşünerek ucuz bir iPhone çıkarabilir, böylelikle bizzat kendi ürününün sahtesini üretenlerle rekabete girişebilir. Tim Cook’un Çin’e gösterdiği özel ilgi de ucuz iPhone ile ilgili beklentileri kuvvetlendiren bir ayrıntı sayılabilir.

İlgili >> Reuters (1), (2)

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER