Papua Yeni Gine Facebook’u bir ay boyunca yasaklayacak

papua yeni ginePopüler sosyal ağlara veya internet sitelerine erişimin ucu açık bir süre boyunca yasaklanması görülmemiş bir durum değil. Ancak Papua Yeni Gine, sosyal medya yasaklarına yeni bir bakış açısı getiriyor. Ülkede Facebook’a erişim, bir ay boyunca geçici olarak yasaklanacak.

Kararı açıklayan İletişim Bakanı Sam Basil, Facebook’un toplum üzerindeki etkilerini görmek amacıyla böyle bir you seçtiklerini dile getirdi.

Basil sosyal ağda yalan haber ve porno içerik paylaşanların tespiti konusunda da çalışmalar yaptıklarını belirtirken, Facebook’a rakip olacak nitelikte benzer bir sosyal paylaşım sitesi kurabileceklerini de sözlerine ekledi.

Facebook yasağının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda şimdilik ortada somut bir bilgi bulunmuyor. Ancak yasağın uygulamasının kasım ayında ülkede gerçekleştirilecek Asya-Pasifik İşbirliği Zirvesi’ne denk getirileceği iddia ediliyor.

Papua Yeni Gine’de yaklaşık 8 milyon kişi yaşıyor. Bu nüfusun ise sadece yüzde 10’luk kısmı internete erişebiliyor. Buna rağmen, ülkede internet konusunda sıkı bir mevzuat uygulanıyor. Geçici Facebook yasağının ne gibi sonuçlara ulaşmayı sağlayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...