Teknoloji

Panasonic’ten raylara düşen kulaklıkları kurtarmak için özel süpürge

panasonic

Kablosuz kulaklıklar giderek yaygınlaşsa da, kullanıcılar açısından başka bir kaygı kaynağı niteliğini taşıyor. Pek çok kişi, kablosuz kulaklığını kurtarması zor olacak bir yere düşürmekten korkuyor. Japonya’da özellikle tren raylarına kulaklık düşmesi üzerine harekete geçen Panasonic, JR East demiryolu şirketiyle birlikte özel bir elektrikli süpürge geliştirdi. Bu süpürge, raylara düşen kablosuz kulaklığın kolaylıkla kurtarılmasını sağlıyor.

Demiryolu çalışanları raylara düşen kulaklıkları ve diğer eşyaları kurtarmak için genellikle eski usül mekanik tutucuları kullanıyor. Bu tutucular büyük eşyaları kurtarmak için yeterli olsa da, küçük kulaklıkları kavramakta sıkıntı yaşatıyor.

Panasonic’in elektrikli süpürgesi parmak büyüklüğünde vakumlarla kulaklıkları rayların arasındaki dar yerlerden çekiyor ve kulaklığı içine çekmeden kendi gövdesi üzerinde tutmayı başarıyor.

JR East tarafından verilen bilgiye göre, yılın üçüncü çeyreğinde şirkete bağlı 78 istasyonda 950 kulaklık düşürme vakası yaşandı. Bu da Panasonic ile birlikte geliştirilen cihazın ne kadar işe yarayabileceği konusunda ipucu veriyor. Söz konusu sıra dışı süpürgenin başka ülkelerde de oldukça işlevsel olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER