OsteoDetect yapay zekâ ile el bileğindeki kırıkların tespitine yardım edecek

osteodetectYapay zekâ son zamanlarda, pek çok yerde olduğu gibi, tıbbi teknolojilerde de kullanılıyor. Bu kullanımın en yeni örneklerinden birisi de kötü düşüşler yaşayanların sorunlarının tespitine yardımcı olacak gibi görünüyor. Imagen tarafından geliştirilen OsteoDetect isimli araç, yapay zekâ yardımıyla el bileklerindeki kırıkları hızlı biçimde tespit edebiliyor.

ABD’de Food and Drug Administration (FDA) tarafından onaylanan cihazın özdevinimli öğrenme algoritmaları, iki boyutlu röntgen filmlerini inceleyerek bilek kırıklarındaki temel işaretleri belirliyor ve bu işaretlerin üzerinde titizlikle çalışıyor. FDA Imagen tarafından geliştirilen cihazın doktorların yerini almayacağının altını çizerken, asıl amacın teşhisi kolaylaştırmak olduğunu vurguluyor.

OsteoDetect için FDA onayı oldukça hızlı biçimde geldi. Onay sürecinin hızlı ilerlemesinde kullanım riski düşük veya orta düzeyde olan cihazların onay süreçlerini hızlandıran De Novo yaklaşımının önemli bir rol oynadığı ifade edildi.

FDA tarafından onaylanması, OsteoDetect’in hemen tüm doktorlar tarafından kullanılmaya başlayacağı anlamına gelmiyor. Ancak önümüzdeki dönemde tıbbi cihaz ve aksesuarlarda yapay zekâ ile daha yoğun biçimde karşılaşma ihtimali de yükseliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...