Oppo’nun yeni arayüzü ham Android’e çok yakın

Oppo yıllardır telefonlarına Android’in özelleştirilmiş versiyonunu yerleştiriyordu, ancak şimdi kullanıcıların bu özelleştirmelerin büyük bir kısmını ayıklamasına imkan tanıyor.

Oppo, sadece çeşitli Oppo yazılım parçacıklarını barındıran ve temel olarak Android Lollipop olan, ham Android’e yakın yazılımını yayınladı. Yüklü gelen özel Oppo yazılımlarının arasında kamera uygulaması, ses araçları ve hareket kontrolleri desteğini görüyoruz.

Oppo’nun bu yeni Android sürümü Project Spectrum adını taşıyor. Spectrum Oppo’nun Find 7 ve Find 7a telefonlarına yüklenebilecek ve gelecekte çıkacak yeni Oppo telefonlarında da yüklü olarak bulunacak. Oppo gelecek yılın başlarında Android Marshmallow için de güncellenmiş bir versiyon çıkarmayı planlıyor.

Şu an için Oppo telefonları hâlâ Oppo’nun özel Android yazılımı ColorOS ile geliyor. Kullanıcıların ham Android’e yakın yeni arayüzden yararlanabilmesi için kendilerinin uğraşması ve bunu telefonlarına yüklemesi gerekiyor. Bu biraz zahmetli bir zayılabilir, ancak Oppo’nun Çin dışına açılma stratejisinde önemli bir parça oluşturuyor.

Oppo hedefinin bu sürümle birlikte Batı ülke pazarlarındaki, daha az özelleştirme görmeyi arzu eden tüketicilerle daha iyi bağlantı kurmak olduğunun altını çiziyor. Oppo’nun merkezinin bulunduğu Çin’deki akıllı telefon kullanıcıları ve ayrıca Hindistan benzeri diğer gelişmekte olan ülke pazarlarındaki kullanıcılar özelleştirilmiş Android sürümlerine daha fazla ilgi duyuyor, bu nedenle o ülkelere özel ürünlerde farklı uygulama mağazaları veya ödeme sistemleri gibi yerelleştirilmiş eklentiler fazlasıyla bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vivo Y21e tanıtıldı: Snapdragon 680, 5000 mAh pil

Oppo’nun Türkiye’ye de girmek gibi planlarının olduğu söyleniyordu. Türkiye’de de ham arayüze yakın Android telefonları daha fazla iş yapıyor. Belki Oppo’nun Project Spectrum’unu gelecekte Türkiye’de piyasaya çıkması muhtemel Oppo Android telefonlarında görebiliriz.

Tecno Pop 5 Pro tanıtıldı: Helio P22 işlemci, 6000 mAh pil

Tecno Pop serisinin en yeni üyesi Pop 5 Pro, Hindistan'da gözler önüne çıktı. Giriş segmentinde konumlanan telefonda 6.52 inç büyüklüğünde Full HD+ çözünürlüklü ekran...

Google Android oyunlarını Windows PC’lere beta olarak getirmeye başladı

Google, Android oyunlarını Windows PC'lere getirmek için Google Play Games uygulamasının sınırlı bir beta sürümünü kullanıma sundu. Google Play Games çarşamba günü beta olarak...

YouTube Premium ve Music için yıllık abonelik seçeneği

Türkiye, ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Rusya, Almanya, Tayland, Hindistan ve Japonya'da yaşayanlar, YouTube Premium ve Music için yıllık abonelik seçeneğinden yararlanabiliyor. Yıllık aboneliği tercih...

Microsoft Activision Blizzard’ı satın alacağını açıkladı, Sony hisseleri çakıldı

Microsoft, oyun dünyasının önemli şirketlerinden Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolar karşılığında satın alacağını duyurmuştu. Bu açıklama, Microsoft'un oyun konsolu pazarındaki en önemli rakibi Sony'nin...