Oppo 2024’te telefonlarında kendi geliştirdiği işlemcisini kullanmayı planlıyor

google news abone ol

Oppo kısa bir süre önce, 2021 sonlarında duyurusunu yaptığı MariSilicon X‘in devamı olarak nitelendirilen MariSilicon Y‘yi duyurmuştu. Şirket bu sayede kendi bünyesindeki işlemci geliştirme çalışmalarının tek atımlık olmadığını göstermişti. Söylentiler, Oppo’nun akıllı telefonlarının kalbinde yer alacak şirket tasarımı bir işlemciyi işaret ediyor.

Şimdiye kadar gördüğümüz iki MariSilicon yonga setinden Y özel bir ses işlemcisi ve X ise yapay zeka destekli bir görüntü sinyali işlemcisi olsa da, bunların hâlefi tam teşekküllü bir uygulama işlemcisi (veya AP) olabilir. Bu açıdan Google’ın Tensor ve Apple’ın A serisi Bionic işlemcileriyle aynı sınıfta olacaktır.

Şirketin bu yonga setini 2024 yılına kadar akıllı telefonunda yer alacak hâle getirmeyi hedeflediği söyleniyor. Twitter’daki sızıntılarıyla bildiğimiz Ice Universe de attığı bir tweet ile iddiayı destekledi. Oppo’nun bu amaçla binlerce kişiyi işe aldığı söyleniyor.

MariSilicon X TSMC’nin 6nm mimarisini temel alan bir çipti. Sözü edilen işlemcinin ise aynı üreticinin 3nm mimarisini temel alacağı söyleniyor. Bu açıdan pazarda rekabet gücü yüksek bir işlemciyle karşılaşabiliriz.

Bu geliştirilmekte olan Oppo işlemcisinin, TSMC’nin ortaklığının bulunduğu MediaTek’in yeni ve açık kaynaklı Dimensity 5G Açık Kaynak Mimarisini de, diğer ISP ve bileşenlerle içerip içermeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

Sonuç olarak Oppo, önümüzeki iki yıl içinde Samsung, Apple, Google gibi, kendi cihazlarında kendi tasarımı işlemcilerini kullanan üreticiler arasına katılacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER