Oppo Find X parçalarına ayrıldı, kameranın yapısı ortaya çıktı

oppo find xMekanize parçalı kamera modülleri, akıllı telefonlardaki kameraları saklamanın daha iyi bir yolu bulunana kadar uygulanan geçici çözümler gibi görünüyor. Ancak kısa süre önce tanıtılan Oppo Find X, motorlu kamera mekanizmasıyla görenleri etkilemeyi başarmıştı. Find X, çentikli ekranlardan duyulan rahatsızlığa karşı alternatif sunarken ince çerçeve sunmaktan da vazgeçmeyen ikinci telefon olarak gözler önüne çıkmıştı.

Yakın zamanda tanıtılan bir diğer akıllı telefon olan Vivo NEX’te sadece ön kamera motorlu bir mekanizmayla saklanabiliyor. Find X’te ise telefonun hem arka hem de ön kameraları motorlu bir mekanizmayla gizleniyor. Oppo’nun bunu nasıl başardığı ise telefonun parçalara ayrılması sayesinde gün yüzüne çıkıyor.

Çin merkezli Zol sitesi tarafından gerçekleştirilen parçalara ayırma işlemi, Oppo’nun aslında oldukça basit bir mekanizma kullandığını gözler önüne seriyor. Telefonun kasasını açabilmenin kullanılan kamera mekanizmasının mantığını anlamaktan daha zor olduğu belirtilirken, tek bir tetikleyici sayesinde kamera mekanizmasının yukarıya itildiği ve geri çekildiği görülüyor.

Mekanizma incelendiğinde kamera kurulumunun sağlamlık adına raylara yerleştirilmesi dikkat çekiyor. Kamera sensörü ray mekanizmasındaki diğer elektronik parçalara ve telefonun kasasındaki ana devreye kablolarla bağlanıyor.

Oppo Find X’te kullanılan tetik mekanizması ise, pek de şaşırtıcı olmayan biçimde, Vivo NEX’te kullanılan tetik mekanizmasına benziyor. Her iki akıllı telefon üreticisinin sahibinin de aslında aynı şirket olduğunu düşününce bu benzerlik daha anlaşılır hâle geliyor. BBK Electronics çatısı altındaki iki şirket için donanım ve yazılım alışverişi yapmak doğal bir durum niteliği taşıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...