Opera uygulamalar için abonelik temelli bir mağaza üstünde çalışıyor

opera-uygulama-magazasi-1

Netflix ve Spotify gibi eğlence servisleri için abonelik modeli şu ana kadar oldukça iyi biçimde işledi. Her iki şirket de milyonlarca abone ve bu aboneler üzerinden milyonlarca dolar gelir elde etti. Ancak konu mobil uygulama teklifi sunmaya geldiği zaman abonelik fikri aynı ilgiyi görmedi. Hem bağımsız geliştiriciler hem de büyük markalar içeriklerini tanıtma ve satma konusunda büyük ölçüde iTunes App Store ve Google Play gibi sanal mağazalara bağımlu kaldılar.

opera-uygulama-magazasi-2

Hem masaüstü hem de mobil tarayıcılarıyla ünlenen Opera, bu bağımlılığı ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Subscription Mobile Store adını taşıyan bir girişim başlatan Opera, şirketlere uygulamalarını abonelik temeli üzerinden sunacakları bir platform sağlamayı amaçlıyor. Teoride Opera’nın uygulama mağazasının Amazon Appstore’a benzer bir yapıda işlemesi öngörülüyor. Ancak bu sistemde ücretsiz veya bir sefer ödemeli uygulamalar bulunmayacak. Onun yerine uygulamalara erişim için haftalık bir abonelik bedeli ödenecek. Opera’nın kulağa oldukça ilginç gelen bu fikrinin yazılımcıların ilgisini çekip çekmediği ise zamanla anlaşılacak.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 büyük tasarım yenilikleri ve güvenlik özellikleri ile geliyor

Google'ın 2014'ten bu yana en radikal kullanıcı arayüzü değişikliği Android 12 ile birlikte duyuruldu. Android 12'nin yepyeni bir tasarım diliyle geleceği bir süredir konuşuluyordu...

MediaMarkt’tan futbol heyecanını artıracak fırsatlar

Süper Lig geçtiğimiz hafta sonu bitti, şampiyon ve ligden düşen takımlar belli oldu. Diğer ülke ligleri de yavaş yavaş neticeye kavuşuyor. Neyse ki, futbol...