Teknoloji

OnePlus 2023’te çıkaracağı belirli Android telefonlara dört yıl güncelleme sunacak

OnePlus pad

OnePlus, 2023 ve sonrasında piyasaya sürülecek belirli cihazların dört büyük Android güncellemesi ve beş yıllık güvenlik güncellemesi alacağını duyurdu. Böylelikle şirket, yakında çıkacak bazı telefonlar için daha uzun bir destek süresi taahhüt ediyor.

Ne var ki OnePlus, hangi telefonlarının bu uzatılmış destek süresinden yararlanacağına dair detaylı bir açıklama yapmadı. Yani bu taahhüdün yalnızca OnePlus’ın amiral gemisi telefonları için mi yoksa orta seviye Nord serisi için de mi geçerli olacağı belli değil.

OnePlus’ın telefonlarına verdiği desteğin süresi, eskiden beri cihazdan cihaza farklılık gösterse de, genel olarak diğer Android üreticilerinin sunduğu desteğin gerisinde kalmaya başladı. Hem OnePlus 10T hem de OnePlus 10 Pro‘nun üç büyük işletim sistemi sürüm yükseltmesi ve dört yıllık güvenlik güncellemesi alması gerekirken, orta seviye OnePlus Nord 2T‘nin yalnızca iki büyük Android güncellemesi ve üç yıllık güvenlik yamaları olacak. Hepsinden kötüsü, şirketin uygun fiyatlı Nord N300 için yalnızca bir işletim sistemi yükseltmesi ve iki yıllık güvenlik güncellemeleri taahhüt etmesi oldu.

Buna karşılık Samsung, geçtiğimiz şubat ayında en yeni amiral gemisi telefonlarının dört nesil Android işletim sistemi yükseltmesi alacağını ve orta seviye Galaxy A53’ün de benzer şekilde uzun destek vaatleriyle piyasaya sürüleceğini duyurmuştu. Bu arada Google da, amiral gemisi Pixel telefonları için beş yıllık güvenlik güncellemeleri ve üç büyük Android işletim sistemi güncellemesi vaderken, orta sınıf Pixel 6A da beş yıl boyunca güvenlik güncellemeleri alacak.

Rakipleri ne sunarsa sunsun, dört yıllık ana işletim sistemi geliştirmeleri ve beş yıllık güvenlik yamaları sunmak, özellikle insanların telefonlarını değiştirmek yerine daha uzun süre kullanmaya başladıkları göz önünde bulundurulduğunda, OnePlus alıcıları için iyi bir şey sayılabilir. Böylelikle telefonları daha uzun süre kullanılabilir durumda tutulacak. Üstelik daha az cihazın geri dönüştürülmesi sağlanacak veya cihazların zamanından önce çöpe gitmesi önlenecek.

İLGİLİ HABERLER