Teknoloji

Samsung’un One UI 5.0 sürümünde iOS 16 benzeri kilitli ekran özelleştirmeleri gelecek

one ui 5.0

Samsung One UI 5.0 kullanıcı arayüzünün üçüncü beta sürümü geçen hafta çıkmıştı. Bu sürümde keşfedilen bir detaya göre kullanıcılar, Apple’ın bu ayın ortalarına doğru yayınladığı iOS 16 sürümünde gelen bir özelleştirme seçeneğini Samsung’un yazılımında da görmeye başlayacaklar.

Aslında Samsung, yıllardır kullanıcılara kilitli ekranı özelleştirme imkanı sunuyordu. Bunu Good Lock uygulaması veya One UI kullanıcı arayüzü sistem ayarlarından yapmak mümkün oluyordu. Ancak son güncelleme Apple’ın özelleştirme araçlarından ilham alındığını gösteriyor.

Apple’ın araç takımları, yeni duvar kağıdı, yazı tipi, renk ve duvar kağıdı filtresi seçenekleri ile her şeyde ince ayar yapma olanağı sunduğu özelleştirilmiş kilitli ekran iOS 16’daki en büyük değişikliklerden biridir. One UI 5.0 beta sürümünün en son derlemesi, Samsung kullanıcılarına saatin yerleşimi üzerinde daha fazla kontrol sağlamanın yanı sıra bir dizi yazı tipi ve renk seçeneği sunuyor.

TechDroider sitesinin kurucusu Vaibhav Jain, Twitter’daki bir paylaşımda iOS 16 ile One UI 5 beta ve Samsung’a özel özelleştirme seçenekleri sunan Good Lock arasındaki benzerlikleri gösteriyor. iOS 16’da olduğu gibi, Samsung’un One UI 5.0 beta 3 sürümü, ayarlar içinde gezinmek yerine kilitli ekrana hafifçe bastırıp bekleterek değişiklik yapma imkanı sunuyor.

Telefon üreticilerinin birbirini özelliklerini kopyaladığını görmek yeni bir şey değil. Ancak Samsung’un, serisinde katlanabilir bir telefon olmadığı için Apple’ı hedefleyen bir reklam yayınladıktan hemen sonra bu şirketin yazılımındaki yaklaşımından ilham aldığını görmek ilginç bir detay olarak nitelendirilebilir. Hatta iPhone 14’ün piyasaya sürülmesinin ardından Twitter’daki bir ileti dizisinde şirket, bu telefonun “yenilikçi” özelliklerden yoksun olmasıyla dalga geçmişti ve iPhone 14 Pro serisinin 48 megapiksel kamerasını Galaxy S20 Ultra’nın 108 megapiksel kamerasıyla karşılaştırmıştı.

İLGİLİ HABERLER