ManşetlerTeknoloji

Apple OLED ekranlı iPad Pro ile yapay zeka odaklı yeni döneme merhaba diyecek

yeni oled ipad pro

Apple önümüzdeki hafta “Let Loose” isimli etkinliğinde yeni iPad modellerini tanıtacak. Bu etkinlikten önce etrafta dolaşan dedikodular ise biraz daha ilginç hâle geliyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, OLED ekranlı yeni iPad Pro, beklendiği gibi M3 yerine M4 işlemciyle gelecek.

Gurman’ın Power On isimli bülteninin en son sayısında, bu yönde “güçlü duyumlar” olduğu belirtilirken; Apple’ın bu tabletle yapay zeka alanına resmen giriş yapacağı ifade edildi.

Gurman’ın yazısında “Apple’ın tableti ilk gerçek yapay zeka destekli cihazı olarak konumlandıracağına ve bundan sonra her yeni ürünü bir yapay zeka cihazı olarak tanıtacağına inanıyorum” ifadesi yer alıyor. 7 Mayıs’taki etkinlikte böyle bir duyuru yapmak, Apple’ın haziran ayındaki WWDC 2024 etkinliğinde tamamen yapay zekaya odaklanacağının da sinyali olacaktır.

Apple’ın iOS 18’te güçlü yapay zeka özellikleri sunmak için Google ve OpenAI ile görüştüğüne dair haberler daha önce gündeme gelmişti. Hatta son haberlere göre, şirket yeniden OpenAI ile temaslara başlamış durumda.

Apple OLED iPad Pro dışında başka neler tanıtacak?

Apple’ın Let Loose etkinliğinde yeni iPad Pro’nun yanı sıra yeni iPad Air’i de tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni iPad Air’de 12.9 inç ekran seçeneği de kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu modelin ekranında hangi panel teknolojisinin tercih edileceği konusunda ise farklı iddialar söz konusu.

Şirketin Magic Keyboard ve Apple Pencil gibi iPad aksesuarlarını yenilemesine de kesin gözüyle bakılıyor. Gurman’a göre, Apple Pencil’e dokunsal geri bildirim özelliği eklenecek

İLGİLİ HABERLER