Nvidia RTX 3050’nin gerçek performansı ilk inceleme ile görülüyor

google news abone ol

Nvidia’nın duyurusu yeni yapılan bütçe dostu grafik kartı GeForce RTX 3050, bu hafta içinde, daha doğrusu 27 Ocak’ta yurt dışında piyasaya çıkıyor. Kartın raflara çıkmasına sadece günler kala, ilk incelemeler yağmaya başladı. Bunlar sayesindekartın ne kadar iyi olabileceğine dair bir izlenim elde ediyoruz.

Şimdiye kadar gördüğümüze göre, her yerde iyi haberler var. Nvidia RTX 3050, AMD’nin en yeni bütçe kartı Radeon RX 6500 XT’den büyük bir farkla daha iyi performans gösteriyor. Üstüne üstlük, kart kripto para madencileri için hiçbir işe yaramayabilir.

Hiç kimse bu giriş seviyesi GPU’dan olağanüstü bir performans beklemiyor, ancak bu kart ilk 3DMark TimeSpy testinde iyi görünmeyi başarıyor. VideoCardz, RTX 3050’nin normal bir testte 6.865 puan ve Extreme testinde 3.128 puan aldığı 3DMark testinin sonuçlarını paylaştı.

Bu sonuçlar, Nvidia’nın RTX 3050’sinin AMD’nin en yeni GPU’su Radeon RX 6500 XT‘den önemli ölçüde daha iyi olabileceği anlamına geliyor. 3DMark Time Spy’da RTX 3050, AMD muadilinden yüzde 24’e kadar daha hızlı olduğunu kanıtladı. Ancak, bir Fire Strike testinde, RX 6500 XT’den biraz daha fazla hızlıydı. Nvidia’nın kart ailesiyle karşılaştırıldığında ise RTX 3050, GeForce GTX 1660 Ti ile aynı performansı gösteriyor, ancak ışın izleme ve DLSS’yi destekleme avantajına sahip.

RTX 3050, RX 6500 XT ile karşılaştırıldığında, şaşırtıcı olmayacak biçimde harika görünse de, en yakın Nvidia kardeşi RTX 3060 ile tam olarak uyuşmuyor. Eski kartın yüzde 46’ya kadar daha hızlı olduğu kanıtlandı. 3DMark Time Spy Extreme testi ve Fire Strike’da yüzde 30’a kadar daha hızlı. RTX 3060, bu GPU’ların özelliklerini düşündüğünüzde sürpriz sayılmayacak şekilde yeni karta göre ezici üstünlük taşıyor.

Bu kartların her ikisi de aynı şekilde GA106 GPU’ya dayanmasına rağmen, Nvidia’nın RTX 3050’si oldukça zayıf görünüyor. RTX 3060’ın 3584’üne kıyasla, yalnızca 2560 CUDA çekirdeğine ve yüzde 60 daha düşük bellek bant genişliğine (360 GB/sn’ye kıyasla 224 GB/sn) sahip. Ancak bu kart, devam eden GPU sıkıntısının neden olduğu pazardaki bir boşluğu kesinlikle dolduracaktır.

Bu arada RTX 3050’nin başka bir avantajı daha var, o da kripto para madencileri için faydasız bir kart olması. Diğer Nvidia kartlarının aksine bu, gerçek oyuncuların bu GPU’ya madencilik yapanlardan daha önce erişebilecekleri anlamına geliyor.

VideoCardz, kartı Çin’de madencilik için kullanmaya çalışan kişilerden özel ekran görüntüleri temin etti. RTX 3050’de bulunan Lite Hash Rate (LHR) algoritması sayesinde, madencilik süreci başladıktan hemen sonra hash oranı düşüyor. Düşüş büyük görünüyor, kart saniyeler içinde yaklaşık 20MH/s’den 12.5MH/s’ye 13.66MH/s’ye düşüyor. Hash oranları bu kadar düşükken, kartın kâr elde etmek şöyle dursun, kendi masraflarını karşılaması bile neredeyse iki yılı bulabilir.

Nvidia, RTX 3050 için yurt dışında 250 dolarlık bir satış fiyatı belirledi. Ancak pazarın durumuna bakıldığında, kartı bu tavsiye edilen satış fiyatında bulmak epey zor olacak gibi görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Predator Helios 300 SpatialLabs Edition ile oyun deneyimine yeni bir boyut

Acer bugün, oyun dünyasına gözlüksüz, stereoskopik 3D deneyimini getiren Predator Helios 300 SpatialLabs Edition oyun dizüstü bilgisayarını duyurdu. Predator Helios 300 SpatialLabs Edition, SpatialLabs...

Acer Swift ve Spin serilerine 12. Nesil Intel Core takviyesi

Acer çarşamba günü; Swift ve Spin serilerinin, tümü 12. Nesil Intel Core işlemcilere sahip ve Windows 11 uyumlu yeni dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Şirketin belirttiğine...

Keenetic Hero 4G İncelemesi

Yaz geliyor, çok yakında yazlık evlerin yolunu tutmalar veya karavanlarla tatil alanlarına seyahatler başlayacaktır. Son yıllarda bu gibi mekanlarda mobil şebekeler üzerinden sürekli internet...

Netflix Kuş Uçuşu dizisinin yayın tarihini duyurdu, ilk kareleri paylaştı

Netflix, Kuş Uçuşu adını taşıyan yeni Türk orijinal dizisinden ilk kareleri paylaştı. Dizide biri X diğeri ise Z kuşağını temsil eden iki kadının hikayelerinin...

Samsung ve Google arasındaki iş birliği yeniliklerle devam edecek

Samsung, Mobil Deneyim Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Birimi Başkanı Patrick Chomet'in imzasıyla yayınladığı makaleyle Google ile devam eden ortaklığı ve gelecekte kullanıcılara sunacakları...

Elon Musk-Twitter anlaşmasının geleceği bot sayısına bağlı

Elon Musk ve Twitter arasındaki ilişki her geçen gün yılan hikayesine dönüyor. Twitter'daki bot hesaplarının toplam kullanıcı sayısının yüzde 20'sinden fazlasına tekabül ettiğini öne...