Nvidia RTX 3000 serisi GPU taşıyan dizüstü bilgisayarlar geliyor

google news abone ol

Masaüstü bilgisayarlar için RTX 3000 serisi GPU’ların piyasaya çıkmasının üzerinden altı aydan biraz daha kısa süre geçtikten sonra Nvidia; RTX 3060, RTX 3070 ve RTX 3080’i oyun dizüstü bilgisayarlarına getiriyor. Nvidia, önceki RTX 2000 serisi işlemcili dizüstü bilgisayarlara nazaran bariz performans iyileştirmelerinin yanı sıra, yeni Ampere mimarisi sayesinde büyük enerji verimliliği kazanımları vadediyor.

26 Ocak’ta yetmişten fazla oyun dizüstü bilgisayarı, yeni RTX 3070 ve RTX 3080 mobil GPU’larla satışa sunulacak. Bunu 2 Şubat’ta RTX 3060 grafik işlemcili dizüstü bilgisayarla izleyecek. RTX 3060 modelleri için fiyatlar yurt dışında 999 dolardan başlıyor.

Nvidia’nın PS5’ten 1,3 kat daha hızlı olduğunu söylediği RTX 3060 dizüstü bilgisayarların yurt dışı fiyatı 999 dolardan başlıyor. RTX 3070 dizüstü bilgisayarların yurt dışı fiyatı da 1299 dolardan başlayacak. Nvidia, bunların önceki RTX 2070 sistemlerinden 1,5 kat daha hızlı olduklarını ve 1440p’de 90 fps görüntüler sunduğunu söylüyor.

RTX 3080 dizüstü bilgisayarlar ise yurt dışında 1999 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. 16 GB’a kadar GDDR6 bellek içerebilir. Bu, RTX 3080 masaüstü GPU tarafında bulunandan daha fazla miktarda bellek anlamına geliyor. Nvidia, bu dizüstü bilgisayarların 1440p’de 100 fps’nin üzerinde görüntüler sunacağını iddia ediyor.

Bu dizüstü bilgisayarlar Nvidia’nın üçüncü nesil Max-Q teknolojisini kullanıyor. Daha ince ve daha hafif oyun dizüstü bilgisayarları için tasarlanan Max-Q çeşitleri, GPU gücünün çoğunu bir RTX 3000 serisi karttan daha termal olarak kısıtlanmış bir kasaya sıkıştıracak şekilde tasarlanmıştır. Nvidia ve dizüstü bilgisayar üreticileri, bunu gerçeğe dönüştürmek için sürücüleri, termal ve elektrikli bileşenleri değiştiriyor.

Nvidia, bu son nesil Max-Q dizüstü bilgisayarlarının önceki nesle göre iki kat daha fazla performans sağlayacağını söylüyor. Nvidia, bu dizüstü bilgisayarlarda CPU, GPU ve GPU belleği arasındaki gücü dengelemek için yapay zekâ kullanan yeni bir Dynamic Boost 2.0 teknolojisi kullanıyor. Bu, kare başına işlem yapar, böylelikle bir dizüstü bilgisayar güç ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak dengeleyebilir.

Bu RTX 3080 grafik işlemcili dizüstü bilgisayarlar, zorlu bir oyun olan Microsoft Flight Simulator ile başa çıkabilecek kadar güçlü görünüyor. Nvidia, CES 2021 etkinliği sırasında tam bir Flight Simulator donanımına güç veren bir Razer Blade 15’i gösterdi:

Ayrıca Nvidia, bu RTX 3000 serisi dizüstü bilgisayarlarla WhisperMode 2.0’ı da sunuyor. Farklı akustik seviyeleri seçebileceksiniz ve yapay zekâ, istenen ses seviyesinde kalmak için fan hızlarını ve oyun ayarlarını yönetecek.

Üreticiler Nvidia RTX 3000 serisi dizüstü bilgisayarlarının duyurularını da gerçekleştiriyor. Bunlarla ilgili detaylara da yer vereceğiz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16 Beta 5 ile birlikte uzun bir aradan sonra pil yüzdesi göstergesi yeniden görünüyor

Apple pazartesi akşamı iOS 16'nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir dizi değişiklik geliyor, ancak Twitter'daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, herkesin ilgisini çekenin...

Huawei Nova Y70 İncelemesi

Huawei Nova Y70 inceleme yazısında ve videosunda, uzun pil ömürlü ve gençlere özel telefonla ilgili yorumlar ve detaylar yer alıyor.

Instagram fotoğrafları TikTok benzeri şekilde göstermekten vazgeçmeyecek

Instagram tartışmalı tasarım değişikliğini rafa kaldırmış olabilir, ancak bu durum şirketin tam ekran içeriklere olan ilgisini durdurduğu anlamına gelmiyor. Pazartesi günkü haftalık soru-cevap etkinliğinde...

As Dusk Falls inceleme: 7 saat oyun süresine sahip eşsiz bir deneyim

Çok klişe olacak belki ama hayat seçimlerden ibaret. Bilinçli olarak, kimi zamanda bilinçsiz olarak yaptığımız seçimler, insanlara ve hayatla ilgili birçok detaya karşı önyargılarımızın...

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...