Nvidia dünyanın en güçlü yapay zekâ süper bilgisayarıyla evrenin haritasını çıkarıyor

Nvidia, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan National Energy Research Scientific Computer Center’da (NERSC) yapay zekâ (AI) tabanlı iş yükleri için dünyanın en hızlısı olduğu söylenen yeni bir süper bilgisayarı çalıştırdı.

Süper bilgisayar adını astrofizikçi Saul Perlmutter’den alıyor ve başlangıçta bünyesinden bulunan 6 binden fazla Nvidia A100 Tensor Core GPU’yu kullanarak şimdiye kadar görülen en iddialı üç boyutlu evren haritasını oluşturmakla görevlendirilecek.

Şu anki durumunda Perlmutter neredeyse dört exaFLOPS AI performansı sunabiliyor ve Nvidia’nın söylediğine göre “16 ve 32-bit karma hassas matematik AI kullanımlarında gezegendeki en hızlı sistem” niteliğini taşıyor. İkinci bir CPU çekirdek diliminin eklenmesiyle “ikinci aşama”nın bir parçası olarak performansı daha da artırılacak.

Sistem tamamlandığında Perlmutter’ın, Yüksek Performanslı Linpack (HPL) karşılaştırmasını kullanarak genel performansı değerlendiren En İyi 500 sıralamasında ilk beş süper bilgisayar arasına girmesi bekleniyor.

Nvidia süper bilgisayarı ile ilgili dikkat çekici özellikler

Nvidia’ya göre, 7 binden fazla araştırmacı Perlmutter sistemini çalıştıracak. Astrofizik ve iklim bilimini ilerletmek amacıyla onlarca uygulama şimdiden hazırlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo A54 Türkiye'de satışa sunuldu, işte fiyatı

Nvidia HPC ve AI Ürün Pazarlama Lideri Dion Harris’in konuyla ilgili blog gönderisinde, “Bir projede süper bilgisayar, bugüne kadarki görünür evrenin en büyük 3D haritasını oluşturmaya yardımcı olacak. Tek bir pozlamada 5.000 kadar galaksiyi yakalayabilen bir tür kozmik kamera olan Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrüman’dan (DESI) gelen verileri işleyecek.” ifadesi yer aldı.

“Araştırmacılar, sonraki gece DESI’yi nereye yönlendireceklerini bilmek amacıyla, bir geceden düzinelerce pozu yakalamak için Perlmutter’ın GPU’larının hızına ihtiyaç duyuyorlar. Bir yıllık verileri yayınlanmak üzere hazırlamak, önceki sistemlerde haftalar veya aylar alacaktı, ancak Perlmutter, görevi birkaç gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirmelerine yardımcı olmalı.”

Evren haritasının, bir kez tamamlandığı zaman, araştırmacıların evrenin sürekli hızlanan genişlemesinin arkasındaki güç olan karanlık enerji hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olması umuluyor. 2011 yılında karanlık enerjinin keşfi Saul Permutter’e Nobel Ödülü kazandırmıştı.

Perlmutter makinesinde çalışacak diğer projelerin de benzer şekilde iddialı hedefleri var. Bunların bir kısmı, daha önce neredeyse imkansız olan atomlar arasındaki etkileşimleri simüle etmek için A100’deki Tensör Çekirdeklerinin benzersiz niteliklerini kullanacak.

Bu çalışma, potansiyel olarak daha verimli piller, biyoyakıtlar ve benzerlerini geliştirmenin yollarını ortaya çıkararak malzeme bilimi alanında aydınlatıcı olabilir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

GM 21 Pro İncelemesi

General Mobile, Türkiye akıllı telefon pazarının en önemli markaları arasında yer alıyor. Uzun süre boyunca "yerli" denince akla gelen ilk isim olan General Mobile,...

Oppo A54 Türkiye’de satışa sunuldu, işte fiyatı

Oppo, mart ayının sonunda tanıttığı, teknolojiyi daha eğlenceli hale getirmek için tasarlandığını dile getirdiği A Serisi'nin yeni modeli A54'ü tüketicilerle buluşturdu. Oppo A54, şık...

Microsoft Windows 11 için açılış sesleri videosuyla yeni bir işaret veriyor

Microsoft, Windows 11 ile ilgili ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor. YouTube'da yayınladığı yeni bir videoda yazılım devi, Windows'un çeşitli sürümlerinden oluşturduğu 11 dakikalık bir başlangıç...

OnePlus Nord CE 5G resmiyet kazandı: Snapdragon 750G, 64 megapiksel kamera

OnePlus varlığını daha önce duyurduğu yeni orta segment telefonu Nord CE 5G'yi resmen gözler önüne çıkardı. Şirketten yapılan açıklamada, OnePlus Nord CE 5G ile...

Microsoft önemli Xbox haberleri paylaştı; TV için özel aygıt yolda

Microsoft'un planladığı büyük E3 yayınından sadece birkaç gün önce, şirketten yöneticiler Xbox'ın geleceği hakkında konuşmak için bir araya geldi. Önceden kaydedilmiş olan bir açık...

iPadOS 15 ön inceleme: iPad’lere gelecek yeniliklere hızlı bakış [Video]

WWDC 2021 açılış konuşması yayınında iPadOS 15'in de ön gösterimi gerçekleştirildi. Sonbaharda oldukça geniş bir iPad kullanıcı kitlesine dağıtılacak olan iPadOS 15 ile birlikte,...