Nvidia Arm anlaşması İngiltere tarafından veto edilebilir

Nvidia şimdiden Arm ekosistemindeki yatırımları için büyük planlar yapıyor. Bu yatırımların gerçekleşmesi ise Nvidia’nın hâlihazırda Japon SoftBank’e ait Arm’ı satın almasına bağlı. Son zamanlarda süreç hakkında pek haber çıkmasa da, gelen bilgiler Nvidia açısından pek iç açıcı değil.

Arm’ın merkezinin bulunduğu İngiltere’de resmi makamların bu satışa onay verme konusunda şüpheli olduğu söyleniyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre, yetkililer ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle anlaşmayı veto etmeye hazırlanıyor.

Nvidia ve SoftBank’in Arm’ın satışı için anlaşmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş durumda. Arm Qualcomm, MediaTek, Samsung, Rockchip gibi şirketler tarafından kullanılan CPU ve GPU tasarımlarını hazırlamasıyla tanınıyor. Bu nedenle Arm’ın pek çok mobil ve yerleşik teknolojin merkezinde olduğu söylenebilir.

Arm’ın geçmişine bakınca istikrarsızlıklar göze çarpıyor. SoftBank Arm’ı 2016’da satın alsa da, kısa süre sonra diğer yatırımlarına kaynak bulmak için başka alıcılar aramaya başlamıştı. Pek çok şirket Arm ile ilgilense de, en iyi teklif Nvidia’dan gelmişti.

Arm’ın sahibinin kim olduğu İngiliz hükümetini doğal olarak ilgilendiriyor. İngilizler, Arm’ı korunması gereken bir “teknolojik hazine” olarak görüyor. ABD merkezli Nvidia’nın Arm’ı satın almasının neden bir tehdit olarak değerlendirildiği ise şu an için bilinmiyor.

Kısacası Nvidia Arm anlaşmasının akıbeti belirsizliğini koruyor. İngiltere’den onay gelmemesi durumunda SoftBank’in Arm’ı halka arz etme yoluna gidebileceği, ancak bunun daha az kazançlı olacağı söyleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...