Nvidia’dan 30 serisi GPU’larda %10’a kadar fps artışı sağlayan yenilik

Geçtiğimiz günlerde elde ettiği rekor geliri paylaşmasıyla gündeme gelen Nvidia, belli başlı oyunlarda kare hızlarını yüzde 10’a kadar artırabilen ve bir PCI Express özelliği olan Resizable BAR için destek sunmaya başladı. Yeni RTX 3060 ekran kartı, belirli işlemcilerin grafik arabelleğine tam erişebilmesi için olanak sağlayan Resizable BAR desteği sunan ilk kart olacak. Resizable BAR desteği, diğer 30 serisi GPU’lar için mart ayının sonlarında sunulacak.

Ancak performans artışı sağlayan bu özelliği kullanmak için belirli özellikleri taşıyan sistem bileşenlerine de ihtiyacınız var. Örneğin, Nvidia RTX 3060 gibi 30 serisi ekran kartlarla Resizable BAR teknolojisinden faydalanmak için AMD’nin Zen 3 mimarili ya da Intel 10. veya 11.Nesil işlemcilerine sahip olmanız gerekiyor.

Tıpkı AMD’nin Smart Access Memory özelliğinde olduğu gibi, Nvidia GPU’lardaki Resizable BAR da bazı oyunlarda %10’a kadar fps artışı sağlayabiliyor. Fakat madalyonun öbür yüzü de mevcut. Bazı oyunlarda iyileşme sağlanırken, bazılarında ise düşüş yaşanabiliyor. Bu konuyla ilgili açıklama ise Nvidia cephesinden geldi. Şirket tarafından konuya açıklık getirmek için yapılan açıklamada, ”Yaptığımız testlerde bazı oyunlarda yüzde 1-2, bazı oyunlarda ise yüzde 10’a varan artışa şahit olduk. Ancak bazı oyunlarda da performans düşüşü yaşadık.” ifadelerine yer verildi.

Nvidia 30 serisi GPU’larda fps artışı elde edilen oyunlar neler?

Resizable BAR desteğiyle Nvidia 30 serisi GPU’larda fps artışı sağlayan bazı oyunlar mevcut. Hâlihazırda bu özelliği kullanabileceğiniz oyunları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Battlefield V
  • Borderlands 3
  • Forza Horizon 4
  • Gears 5
  • Metro Exodus
  • Red Dead Redemption 2
  • Watch Dogs: Legion

Mart ayının sonlarına doğru Nvidia tarafından geri kalan 30 serisi GPU’lar için de VBIOS güncellemesi yayınlanacak. Bu güncelleme ile birlikte bu desteği sunan ve dolayısıyla fps artışı sağlanan oyunlar listesine yenileri eklenecek. Bunların haricinde, gerekli CPU desteğini içeren bir anakart güncellemesine de ihtiyacınız olacak. Nvidia’nın aktardığı bilgiye göre Asus, Asrock, Colourful, Evga, Gigabyte ve MSI belirli anakartlarda Resizable BAR’ı desteklemeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple MagSafe Battery Pack söküm işleminin ortaya çıkardığı ayrıntılar

AMD cephesinde ise Resizable BAR desteği geniş çaplı bir testten geçti. Bu teste göre Smart Access Memory’den yararlanan bazı oyunlarda 1440p ve 4K çözünürlükte yüzde 20’ye kadar performans artışı elde edilebiliyor. Kulağa son derece hoş gelen bu yeni teknolojinin, oyun dünyasında dengeleri nasıl değiştireceği ise merak konusu.

Sony 10 milyondan fazla PS5 oyun konsolu sattı

Sony Interactive Entertainment, 12 Kasım 2020’de piyasaya sürülen en yeni nesil oyun konsolu PlayStation5'in dünya genelinde 10 milyondan fazla sattığını duyurdu. Sony daha önce...

WhatsApp iOS ile Android arasında sohbet geçmişi taşıma özelliğini test ediyor

WhatsApp, WABetaInfo ve 9to5Google'ın haberlerine göre, kullanıcılarının sohbet geçmişlerini iOS'tan Android'e aktarmaları için bir yol geliştiriyor. Bu özellik, Facebook'un sahip olduğu mesajlaşma hizmetiyle ilgili...