NordVPN ile internette gezinirken güvenliğinizi artırın

google news abone ol

(Bu metin NordVPN desteğiyle yayınlanan bir tanıtım yazısıdır.)

Dünya çapında VPN, yani Sanal Özel Ağ kullanarak internete bağlanan kullanıcıların sayısı giderek artıyor. Kullanıcılar bu şekilde verilerini koruma ve gizliliği sağlamlaştırma yolunda daha somut adımlar atmış oluyor. NordVPN de dünya çapında hizmet veren ve ülkemizde de bilinirliği giderek artan VPN servisleri içinde yer alıyor. NordVPN Chrome eklentisi de çok talep edilen araçlar arasında bulunuyor, Chrome internet kullanıcıları için pratik özellikleri sunuyor.

NordVPN, Panama merkezli bir kuruluş olarak o ülkenin kanunlarına tabi bir şirket olma özelliğini taşıyor. Panama’nın veri tutma kanunları bulunmuyor. Uygulama kullanıcıların gizliliğine ve güvenliğine önem verdiği için herhangi bir kullanıcı aktivite kaydnu tutmuyor. Kayıtlar bakımından katı bir politika uyguluyor.

NORDVPN indir

İndirme bağlantıları

Hemen abone ol

Şifreleme konusunda NordVPN askeri seviyede standartları destekliyor. AES-256-CBC şifreleme ve aralarında Open VPN (UDP ve TCP), PPTP, L2TP/IPSec ve IKEv2/IPSec’in de bulunduğu çeşitli protokoller destekleniyor.

Güvenlik tarafında dikkate değer başka özellikler de mevcut durumda. CyberSec olarak adlandırılan bir özellik tehlikeli web sitelerini engelliyor ve kullanıcılara rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı reklamları engelleme imkanı veriyor. Çift şifreleme ise üst seviye gizlilik ve güvenliği garanti altına alıyor.

NordVPN dünya çapında geniş sunucu ağına sahip

Dünya çapında 60’ı aşkın ülkeye yayılmış yayılmış 5 binden fazla sunucuyla hizmet veren NordVPN’in Türkiye konumlu sunucuları da bulunuyor. Üstelik sunucu sayısı geçen zamanla birlikte daha da artıyor. Servis kullanıcılarına sınırsız bant genişliği ve veri kullanım imkanı sunuyor. Öte yandan servis, yüksek hızlı sunucularının güvenli ve tutarlı olduğunun altını çiziyor.

NordVPN aynı anda 6 farklı bağlantı kurma imkanı veriyor. Öte yandan P2P dostu, böylelikle uçtan uca dosya transferleri gibi işlemlerde de güvenlik ve hız anlamında dikkate değer artışlar sunuyor.

Otomatik kesme düğmesi, her bir işlemi veya tüm internet bağlantısını tek bir seferde kesme imkanı veriyor.

Son birkaç yıldır Türkiye’de VPN servislerinin kullanımına ciddi sınırlamalar getiriliyor. NordVPN de doğal olarak bu sınırlamalardan etkileniyor. NordVPN, gizlenmiş sunucular (obfuscated servers) olarak adlandırabileceğimiz bir özellik sayesinde internet erişiminin kısıtlandığı ülkelerde de servisin kullanılabilmesine izin veriyor.

nordvpn

NordVPN’in farklı platformlarda kullanım imkanını sağlayan yazılımlar, uygulamalar ve eklentiler bulunuyor. Windows, Linux, Mac uygulamaları dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar üzerinden hızlı biçimde bağlanmaya izin veriyor. iOS ve Android uygulamaları App Store veya Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor. Öte yandan Android TV sahipleri için de NordVPN uygulaması mevcut.

Öte yandan Windows, Linux veya Mac masaüstü uygulamalarını indirmek yerine; Firefox ya da Chrome eklentilerini indirerek de sadece internette gezinirken NordVPN’in imkanlarından yararlanabilirsiniz. NordVPN’in bu tanıtıcı yazının hazırlanması için temin ettiği kullanıcı hesabı ile yaptığımız denemelerde, Chrome eklentisinin hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısı sağlamak için kullanılabilecek en iyi yöntem olduğunu tespit ettik. Windows uygulaması veya Android uygulamasının daha yavaş çalıştığını gördük. Tabii ki, günün farklı saatlerine veya bağlanılan sunuculara göre hız da değişebilir.

VPN’in sağladığı katkılar arasında bilgi gizliliği ve güvenliğinin yanı sıra hız artışı da gelir. Özellikle yurt dışından indirme hızını NordVPN aracılığıyla daha yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’den erişmekte sıkıntı yaşadığınız içeriklere de VPN aracılığıyla erişme imkanı elde edebilirsiniz.

Öte yandan Netflix’in Türkiye’de izlemeye açık olmayan katalogdaki yapımları da, para vererek kullandığınız aboneliğiniz üzerinden izlemeniz de imkan dahilinde bulunuyor. Bu bağlantı üzerinden indirebileceğiniz NordVPN Chrome eklentisi üzerinden, ABD kaynaklı bir sunucuya bağlanarak Netflix’in ABD katalogunu görüntüleme ve buradaki bir dizinin bölümlerini izleme imkanı bulunuyor. Benzer şekilde diğer ülke kısıtlamalı içeriklere erişim için de VPN kullanımına başvurulabilecek birinci seçenekler arasında yer alıyor.

NordVPN’in aylık kullanım ücreti 11.95 dolar. Ancak servisin bir yıllık veya iki yıllık abonelik paketleriyle aylık ödemeleri daha düşük seviyeye getirmek ve bu şekilde avantajlı çıkmak mümkün oluyor. Türkiye’de VPN servislerine karşı izlenen politika NordVPN ve benzeri servislerin kullanımına biraz mesafeli yaklaşmaya neden oluyor. Ancak NordVPN, Türkiye’deki servislerinin sorunsuz işlediğini belirtiyor. İnternet üzerinden denk geldiğimiz yorumlar da, şirketin servisini işler kılmak için aktif biçimde çalıştığını gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZTE Axon 30S ile Axon 30 serisine geri dönüyor

ZTE Axon 30S adını taşıyan yeni akıllı telefonunun tanıtım tarihini açıkladı. Akıllı telefon 26 Eylül'de gözler önüne çıkacak. Axon 30S'in en çarpıcı özelliği ise...

iPhone 14 Pro Ön İnceleme – Video

Apple'ın bugün Türkiye satışları başlayan yeni iPhone 14 ailesi modelleri arasında yer alan iPhone 14 Pro, test merkezimizin konuğu oluyor. Çok yakında detaylı incelemesi...

Apple iPhone 14 Pro’lardaki kamera sorununu çözecek güncellemeyi yayınladı

Apple yeni iPhone'larını geçtiğimiz hafta itibarıyla kullanıcılarla buluşturmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra ise bazı iPhone 14 Pro sahiplerinin üçüncü taraf uygulamalardaki kamera titreme...

Bu uygulama ile Dynamic Island’ı Android telefonunuza getirebilirsiniz

Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max'te sunduğu Dynamic Island adlı özellikle birlikte, şimdiye kadar Android telefonlarda sıklıkla gördüğümüz ekran deliklerine farklı bir yaklaşım...

Emily in Paris’in yeni sezonundan ilk görüntüler geldi

Netflix, Darren Star’ın yaratıcısı ve yapımcısı olduğu, Emmy ödüllü dizi Emily in Paris’in üçüncü sezonundan ilk görselleri paylaştı. Lily Collins’in Emily Cooper rolüne geri döneceği...

Spotify FIFA 23’ün resmi müzik albümünü duyurdu

EA Sports imzalı FIFA serisi oyun dünyasının en popüler futbol oyunları arasında yer alıyor. Serinin merakla beklenen yeni oyunu FIFA 23, önümüzdeki hafta oyuncularla...

Netflix TUDUM 2022 etkinliğinin programını açıkladı

Netflix TUDUM adını taşıyan hayran etkinliğini bu yıl 24 Eylül'de gerçekleştirecek. Platformun hayranları 24 saat boyunca yıldızlar geçidi niteliğindeki beş küresel etkinliğin keyfini sürecek....