NordVPN ile internette gezinirken güvenliğinizi artırın

Abone ol:

(Bu metin NordVPN desteğiyle yayınlanan bir tanıtım yazısıdır.)

Dünya çapında VPN, yani Sanal Özel Ağ kullanarak internete bağlanan kullanıcıların sayısı giderek artıyor. Kullanıcılar bu şekilde verilerini koruma ve gizliliği sağlamlaştırma yolunda daha somut adımlar atmış oluyor. NordVPN de dünya çapında hizmet veren ve ülkemizde de bilinirliği giderek artan VPN servisleri içinde yer alıyor. NordVPN Chrome eklentisi de çok talep edilen araçlar arasında bulunuyor, Chrome internet kullanıcıları için pratik özellikleri sunuyor.

NordVPN, Panama merkezli bir kuruluş olarak o ülkenin kanunlarına tabi bir şirket olma özelliğini taşıyor. Panama’nın veri tutma kanunları bulunmuyor. Uygulama kullanıcıların gizliliğine ve güvenliğine önem verdiği için herhangi bir kullanıcı aktivite kaydnu tutmuyor. Kayıtlar bakımından katı bir politika uyguluyor.

NORDVPN indir

İndirme bağlantıları

Hemen abone ol

Şifreleme konusunda NordVPN askeri seviyede standartları destekliyor. AES-256-CBC şifreleme ve aralarında Open VPN (UDP ve TCP), PPTP, L2TP/IPSec ve IKEv2/IPSec’in de bulunduğu çeşitli protokoller destekleniyor.

Güvenlik tarafında dikkate değer başka özellikler de mevcut durumda. CyberSec olarak adlandırılan bir özellik tehlikeli web sitelerini engelliyor ve kullanıcılara rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı reklamları engelleme imkanı veriyor. Çift şifreleme ise üst seviye gizlilik ve güvenliği garanti altına alıyor.

NordVPN dünya çapında geniş sunucu ağına sahip

Dünya çapında 60’ı aşkın ülkeye yayılmış yayılmış 5 binden fazla sunucuyla hizmet veren NordVPN’in Türkiye konumlu sunucuları da bulunuyor. Üstelik sunucu sayısı geçen zamanla birlikte daha da artıyor. Servis kullanıcılarına sınırsız bant genişliği ve veri kullanım imkanı sunuyor. Öte yandan servis, yüksek hızlı sunucularının güvenli ve tutarlı olduğunun altını çiziyor.

NordVPN aynı anda 6 farklı bağlantı kurma imkanı veriyor. Öte yandan P2P dostu, böylelikle uçtan uca dosya transferleri gibi işlemlerde de güvenlik ve hız anlamında dikkate değer artışlar sunuyor.

Otomatik kesme düğmesi, her bir işlemi veya tüm internet bağlantısını tek bir seferde kesme imkanı veriyor.

Son birkaç yıldır Türkiye’de VPN servislerinin kullanımına ciddi sınırlamalar getiriliyor. NordVPN de doğal olarak bu sınırlamalardan etkileniyor. NordVPN, gizlenmiş sunucular (obfuscated servers) olarak adlandırabileceğimiz bir özellik sayesinde internet erişiminin kısıtlandığı ülkelerde de servisin kullanılabilmesine izin veriyor.

nordvpn

NordVPN’in farklı platformlarda kullanım imkanını sağlayan yazılımlar, uygulamalar ve eklentiler bulunuyor. Windows, Linux, Mac uygulamaları dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar üzerinden hızlı biçimde bağlanmaya izin veriyor. iOS ve Android uygulamaları App Store veya Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor. Öte yandan Android TV sahipleri için de NordVPN uygulaması mevcut.

Öte yandan Windows, Linux veya Mac masaüstü uygulamalarını indirmek yerine; Firefox ya da Chrome eklentilerini indirerek de sadece internette gezinirken NordVPN’in imkanlarından yararlanabilirsiniz. NordVPN’in bu tanıtıcı yazının hazırlanması için temin ettiği kullanıcı hesabı ile yaptığımız denemelerde, Chrome eklentisinin hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısı sağlamak için kullanılabilecek en iyi yöntem olduğunu tespit ettik. Windows uygulaması veya Android uygulamasının daha yavaş çalıştığını gördük. Tabii ki, günün farklı saatlerine veya bağlanılan sunuculara göre hız da değişebilir.

VPN’in sağladığı katkılar arasında bilgi gizliliği ve güvenliğinin yanı sıra hız artışı da gelir. Özellikle yurt dışından indirme hızını NordVPN aracılığıyla daha yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’den erişmekte sıkıntı yaşadığınız içeriklere de VPN aracılığıyla erişme imkanı elde edebilirsiniz.

Öte yandan Netflix’in Türkiye’de izlemeye açık olmayan katalogdaki yapımları da, para vererek kullandığınız aboneliğiniz üzerinden izlemeniz de imkan dahilinde bulunuyor. Bu bağlantı üzerinden indirebileceğiniz NordVPN Chrome eklentisi üzerinden, ABD kaynaklı bir sunucuya bağlanarak Netflix’in ABD katalogunu görüntüleme ve buradaki bir dizinin bölümlerini izleme imkanı bulunuyor. Benzer şekilde diğer ülke kısıtlamalı içeriklere erişim için de VPN kullanımına başvurulabilecek birinci seçenekler arasında yer alıyor.

NordVPN’in aylık kullanım ücreti 11.95 dolar. Ancak servisin bir yıllık veya iki yıllık abonelik paketleriyle aylık ödemeleri daha düşük seviyeye getirmek ve bu şekilde avantajlı çıkmak mümkün oluyor. Türkiye’de VPN servislerine karşı izlenen politika NordVPN ve benzeri servislerin kullanımına biraz mesafeli yaklaşmaya neden oluyor. Ancak NordVPN, Türkiye’deki servislerinin sorunsuz işlediğini belirtiyor. İnternet üzerinden denk geldiğimiz yorumlar da, şirketin servisini işler kılmak için aktif biçimde çalıştığını gösteriyor.

Samsung Galaxy Z Flip Ön İnceleme – Video

11 Şubat'ta düzenlenen Galaxy Unpacked etkinliğinin yıldızı Samsung Galaxy S20 serisiydi. Ancak Galaxy Z Flip'in o serinin üç telefonundan daha fazla heyecan verdiğini ve...

Xiaomi Mi 10 ve Mi 10 Pro tanıtıldı: Snapdragon 865, 108 MP kamera

Popüler Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, bugün iki yeni 5G özellikli akıllı telefonunun duyurusunu Çin'de gerçekleştirdi. Xiaomi Mi 10 ve Xiaomi Mi 10 Pro,...

Samsung Galaxy S20, S20 Plus ve S20 Ultra Ön İnceleme – Video

Samsung yeni Galaxy S serisi akıllı telefonlarını her geçen yıl daha erken zamanda çıkarmaya başladı. İki yıl öncesine kadar şubat sonunda, Mobil Dünya Kongresi'nin...

Realme 5i İncelemesi

Realme, akıllı telefon pazarının son zamanlardaki yükselen değerleri arasında bulunuyor. Oppo'nun çatısı altında çıkan Realme, şimdiye kadar Hindistan'daki satış grafiğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı....

Realme 5 Pro İncelemesi

Realme 5 Pro 128 GB (Realme Türkiye Garantili) SATIN AL Son yıllarda Çinli şirketlerin kendi bünyelerinden başka markalar çıkararak rekabeti daha da kızıştırdığını görüyoruz. Bu alt...

Keenetic Viva İncelemesi

Evinde veya iş yerinde fiber internet aboneliğinden yararlanan ve mevcut router cihazından memnun olmayan kullanıcılar için Keenetic'in farklı seçenekleri bulunuyor. Keenetic Viva, bu seçenekler...

Huawei FreeBuds 3 İncelemesi

Kablosuz kulaklık seçenekleri giderek fazlalaşıyor. Gerçek anlamda kablolardan arınmış, böylelikle rahat hareket alanı sağlayan bu ses aksesuarlarının yetenekleri de her bir versiyonla birlikte daha...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz