Nokia markası bu sefer bir 4K Android TV kutusunda

Nokia markalı yeni bir Android TV set üstü cihazı Avrupa’da satışa sunulmaya hazırlanıyor. Streaming Box 8000 adlı cihazı Streamview tarafından geliştirildi ve web sitesinde belirtildiğine göre bu şirket; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde Smart TV, set üstü cihaz ve DAB+ alıcılı radyolar satmak için Nokia markasının lisansını aldı.

Söz konusu set üst cihazın 4K video oynatma desteğine sahip olacağı belirtiliyor. Fiyatı da 100 avro olarak belirlendi. Yıl sonuna kadar da satışa sunulması bekleniyor. Ne var ki, hangi ülkelerde ve tam olarak ne zaman satışa çıkacağına dair net bir bilgi verilmedi.

Aslında Streaming Box 8000, Nokia markasını taşıyan ilk Android TV kutusu olarak nitelendirilemez. Bu yılın başlarında Flipkart da Hindistan’da Nokia Media Streamer adını taşıyan bir cihazı, çeşitli Nokia markalı TV’lerle birlikte satmıştı. Halbuki bu cihaz, Avrupa’da satışa sunulacak bu türden bir ilk olacak.

@androidtv_rumor Twitter hesabına göre, Streaming Box 8000, SEI Robotics tarafından üretilmiş bir cihazın yeniden adlandırılmış bir versiyonu. 4K görüntü çıkışına sahip olduğu belirtiliyor, ancak HDR formatının bulunup bulunulmadığı hakkında bir bilgi verilmiyor. Android 10 ile çalışıyor ve Amlogic S905X3 işlemciye sahip. Golem.de tarafından yayınlanan fotoğraflar yayın cihazında aralarında HDMI, Optik Ses, USB-C, USB-A ve kablolu Ethernet’in de bulunduğu çeşitli portların bulunduğunu da gösteriyor.

Belki her şeyden önemlisi, set üstü cihazı tipik kontrollerin de bulunduğu tam boyutlu bir kumandayla geliyor. YouTube, Netflix, Amazon Prime Video ve Google Play gibi içerik yayın servislerine kolay erişim sağlayan dört adet özel kestirme tuşu da bulunuyor.

Nokia markalı akıllı telefonların lisanslı satıcısı olan HMD’nin Streaming Box 8000 ile herhangi bir bağlantısı bulunmuyor.

Her ne kadar akıllı TV’ler genelinde popüler bir işletim sistemi olsa da, Android TV ile çalışan set üstü cihazlar çok yaygın değil. Ne var ki, Xiaomi’nin son zamanlarda çıkardığı cihazlarla bu işletim sistemini bağımsız set üstü cihazlarda daha çok görüyoruz. Yurt dışında satışa sunulan Google TV’li Chromecast ve Türkiye’de yakın zamanda satışa çıkan TV+ Ready de Android TV ile çalışan son örnekler arasında yer alıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...