Teknoloji

Nokia Lumia 820 ve 920 yıl bitmeden Türkiye’ye geliyor

Nokia’nın Windows Phone telefonları yurt dışında piyasaya çıkalı aylar oldu, ancak bu telefonlar hâla resmi olarak Türkiye’ye giriş yapmadı. Tabii ki, bunda telefonları çalıştıran Windows Phone 7.5 işletim sisteminin Türkçe dil desteğine sahip olmamasının rolü büyük. Neyse ki, Windows Phone 8 ile birlikte işler değişecek, çünkü bu işletim sistemi Türkçe dil desteğini barındırıyor.

Windows Phone 8’in çıkmasıyla birlikte mağazalarda daha fazla Windows Phone cihazı görmeye başlayacağız. Anlaşılan o ki, Nokia’nın dün tanıttığı Lumia 820 ve Lumia 920 akıllı telefonlar da bunların arasında yer alacak. Aslında bunun olacağını zaten tahmin ediyorduk, Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan’dan gelen açıklama da bu tahminin büyük ihtimalle gerçekleşeceğini gösteriyor.

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ise şunları ekliyor: “New York’ta tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yeni ürünlerimizi, 2012 yılı içerisinde Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz. Yeni ürünlerimizle birlikte kullanıcılarımıza yepyeni bir akıllı telefon deneyimi sunacağız.” 

BASIN BÜLTENİ

Nokia Windows Phone 8 işletim sistemli en yeni Nokia Lumia telefonlarını New York’ta tanıttı!

Nokia’nın  5 Eylül’de tanıttığı Windows Phone 8 özellikli Lumia serisi cihazlar, en son PureView kamera teknolojisi, yepyeni navigasyon deneyimi ve kablosuz şarj özellikleriyle kullanıcıları pek çok ilkle tanıştırıyor.  

Nokia,  Windows Phone 8 işletim sistemli cihaz serisinin ilk üyeleri olan Nokia Lumia 920 ve Nokia Lumia 820’yi 5 Eylül’de New York’ta düzenlediği etkinlikte tanıttı.  

Yeni serinin amiral gemisi Nokia Lumia 920, Nokia’nın sektördeki görüntüleme standartlarını değiştirdiği PureView teknolojisinin en güncel versiyonunu içeriyor. Gelişmiş değişken odaklı mercek teknolojisini kullanan kamerasıyla Nokia Lumia 920, rakibi akıllı telefonlara göre flaşsız 5 kat daha fazla ışık alabiliyor. Böylece hem geceleri hem de iç mekânlarda parlak fotoğraflar ve videolar çekmeyi mümkün kılıyor. Aynı zamanda fotoğraf ve video çekerken hareketin oluşturduğu titremelerinyarattığı etkiyi gideriyor.

Nokia Akıllı Cihazlar İdari Başkan Yardımcısı Jo Harlow “Nokia, profesyonel SLR fotoğraf makinelerinde görmeye alışık olduğumuz türden görüntüler çekmeyi akıllı telefonlar için mümkün kılan çığır açan PureView teknolojisini kullanıcılara sunmaya devam ediyor” şeklinde konuşuyor. “Nokia Lumia 920 ile evde, dışarıda, bir restoranda ve hatta loş ışıkta fotoğraf ve video çekmeyi, bunlarda profesyonel sonuçlar elde etmeyi mümkün kılıyoruz.”

International Data Corporation (IDC) Global Ürünlerden Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı ve Baş Araştırmacı Crawford Del Prete şunları söylüyor: “Akıllı telefonlarda farklılaşmak için görüntüleme teknolojilerinin önemli bir alan olduğunu düşünüyoruz. Düşük aydınlatmalarda fotoğraf çekimi, akıllı telefonların zayıf olduğu bir alandı. Nokia, PureView ile bu soruna eğilerek gerçek müşteri faydası yarattı. Görüntülemedeki kapsamlı uzmanlığından yararlanan Nokia, günlük kullanım için türünün en iyisi olan bir deneyim yarattı.”

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ise şunları ekliyor: “New York’ta tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yeni ürünlerimizi, 2012 yılı içerisinde Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz. Yeni ürünlerimizle birlikte kullanıcılarımıza yepyeni bir akıllı telefon deneyimi sunacağız.”  

Nokia Lumia 920, ayrıca Nokia’nın lokasyon bazlı özelliklerine bir yenisini daha ekleyerek Nokia City Lens uygulamasıyla birlikte geliyor. Böylece şehrinizin bir sokağına ya da binasına kameranızı doğrultarak restoranlar, mağazalar ve oteller hakkında bilgilerin önünüzde açılmasını sağlayabiliyor, bulunduğunuz yeri farklı bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Nokia City Lens, haritalar görünümü ve artırılmış gerçeklik görünümü arasında geçiş yapmayı kolaylaştırarak kullanıcıların yönlerini ve aradıklarını bulmalarını kolaylaştıran Nokia Haritalar özelliğini de geliştiriyor. Nokia Sürüş ve Nokia Toplu Taşıma uygulamalarına getirdiği yeniliklerle Nokia’nın lokasyon bazlı servisleri, akıllı telefonlardaki en kapsamlı ve bütünleşik harita deneyimini oluşturuyor.  

Nokia Lumia 920 aynı zamanda Nokia’nın gelmiş geçmiş en büyük bataryasıyla (2000mAh) birlikte geliyor ve kullanıcıları günlük hayatta dışarı çıkmayı kolaylaştıran kablosuz şarj olma özelliğiyle ilk kez tanıştırıyor.

Nokia Lumia 820

Nokia Lumia 820 yüksek performanslı kompakt, stil sahibi ve orta fiyat aralığında bir akıllı telefon. Üst seviye Lumia akıllı telefonlarla aynı tek parça görünüme ve en son teknolojiye sahip olan Nokia Lumia 820, değiştirilebilir kapak tasarımıyla birlikte geliyor. Değiştirilebilir kapaklar sadece pek çok renk arasından seçim yapmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda telefonun kablosuz şarj edilmesini de mümkün kılıyor. Kapağın altında micro SD hafıza kartı yerleştirebileceğiniz bir alan bulunuyor.

Windows Phone 8 Destekli

Windows Phone 8, kişisel öncelikleri yansıtmak üzere daha kolay ayarlanabilen başlangıç ekranıyla ve en önemli güncellemeleri gerçek zamanlı veren animasyonlu Live Tiles ile daha kişisel bir akıllı telefon deneyimi sunuyor. Windows Phone 8 akıllı telefonlar, Windows 8 tabanlı PCler, tabletler veya Xbox ile içerikleri senkronize edebilme özelliği; dosya, müzik, fotoğraf veya videolara en uygun erişim yolunun seçilebilmesi anlamına geliyor. Daha hızlı ve güvenli tarama yapan Internet Explorer 10’a ve Microsoft Office uygulamalarına sahip Windows Phone 8, işlerinizi halletmek için en kolay yol.

Kablosuz şarj aksesuarları

Nokia aynı zamanda kablosuz şarj aksesuarlarını ve bu teknolojiyi beraber kullanacağı bir dizi ortaklığı da eşzamanlı duyurdu. JBL’nin tanıttığı retro tarzda, yüksek kalite sese ve kablosuz şarj istasyonuna sahip JBL PowerUp hoparlörle birlikte Fatboy® Şarj Minderi de şarj sürecini eğlenceli hale getiriyor. Kablosuz şarjı ev ve ofis dışına taşımak isteyen Nokia, bu yönde anlaşmalar imzalıyor. Şirket, Londra Heathrow Havaalanı Clubhouse Lounge salonları ve Coffee Bean & Tea Leaf mağazalarında bazı masalara kablosuz şarj üniteleri koyulması için Virgin Atlantic ile anlaştı.

Erişilebilirlik

Nokia Lumia 920’nin renk seçenekleri arasında sarı, kırmızı, gri, beyaz ve siyah bulunuyor. Nokia Lumia 820 ise kırmızı, sarı, gri, mavi, mor, beyaz ve siyah renklerde geliyor. Her iki telefon da pentaband LTE ve HSPA+ varyantlarını destekliyor ve cihazların yılın sonuna doğru belirli pazarlarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Nokia, satışlar başladığı zaman her ülkedeki telefon fiyatını ve piyasaya çıkış tarihini duyuracak. 

İLGİLİ HABERLER