Nokia Çin’e korumasız müzikle geliyor

Nokia’nın 2007 Aralık’ta açtığı “Comes with Music” yani “Müzikle Geliyor” servisi bugüne kadar DRM korumalı şarkıları sunmakta. Ancak sektörde koruma kalkanlarında kurtulmaya doğru gelişen bir trendin olduğu bir gerçek. Anlaşılan bu fikir yavaş yavaş Nokia’ya da yerleşiyor.

Şirket, Comes with Music servisinin Çin’e özel servisinde DRM kısıtlamasını kaldırdı. Şirket aynı hamleyi Hindistan’da da uygulama planları yapıyordu. Görünen o ki, Nokia özgür müzik denemesine ilk olarak gelişmekte olan ülkelerden start vermeye karar verdi. Başlatılan bu yeni uygulama sayesinde Çin’deki Nokia kullanıcıları bilgisayarlarına ya da Comes with Music destekli cep telefonlarına indirdikleri içeriklerin kopya korumasını kaldırmak için uğraşmaya gerek kalmadan bunları istedikleri ortamda kullanabilecek. Nokia başlangıç olarak sekiz farklı Comes with Music cihazını müşterilerine sunacak. X6 32 GB, X6 16 GB, 5230, 5330, 5800w, 6700s, E52 ve E71i modelleri 140 avroya denk gelen fiyatlardan satışa sunulacak. Nokia’nın müzik direktörü Jyrki Rosenberg DRM korumasız müziğin Nokia’nın küresel vizyonu dahilinde olduğunu söylemekle birlikte şimdilik ABD ve Avrupa’da bu vizyonu hayata geçirmeyi düşünmediklerini belirtmiş.

İlgili – Engadget

Apple 14 inç MacBook Pro modelini tanıttı, işte özellikleri

Apple, 18 Ekim etkinliğinde beklendiği üzere yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdiye kadar dedikodusu yapılan birçok özelliğin yeni modellerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Yeni MacBook...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun