Yeni Nissan Leaf otonom sürüş yetenekleriyle dikkat çekiyor

nissan leafNissan Leaf, elektrikli otomobil pazarının önde gelen modelleri arasında yer alıyor. En çok satan elektrikli otomobillerden biri olan Leaf’in yeni modeli, yenilenmiş tasarımın yanı sıra ProPilot adını taşıyan yarı otonom sürüş özelliğini de beraberinde getiriyor. Ancak şirket ProPilot’un sıkışık trafik için tasarlanmış bir çözüm olduğunun altını çiziyor.

Yeni Leaf, 242 kilometrelik bir menzil vadediyor. Şirket, ABD için belirlediği 29 bin 960 dolarlık satış fiyatıyla elektrikli otomobil pazarındaki gücünü korumayı amaçlıyor.

Şirket, elektrikli otomobil pazarında giderek zorlu hâle gelen rekabet koşullarının farkında gibi görünüyor. Las Vegas’ta düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Nissan’ın Kuzey Amerika bölgesi pazarlama ve satış stratejisi sorumlusu Brian Margano, rekabetin pazardaki herkesi güçlendireceğini ve rekabeti memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Nissan’ın 2019’da daha yüksek batarya kapasitesine sahip ve daha güçlü bir Leaf modelini çıkarmayı planlaması da artan rekabetin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Ancak bunun 2018 model Leaf’in satışlarını etkilemesi de ihtimaller dahilinde yer alıyor.

ProPilot’ın varlığı, yeni Leaf’i cazip hâle getiren unsurlar arasında bulunuyor. Sıkışık trafik için geliştirilen yarı otonom sistem, öndeki otomobili takip ediyor ve şeritte kalmayı sağlıyor. Buna rağmen, sürücülerin ellerini direksiyonun üzerinden ayırmaması gerekiyor.

Nissan Leaf e-Pedal özelliğine de sahip

Nissan yeni Leaf ile birlikte e-Pedal ismini taşıyan tek pedallı bir çözüm sistemi de sunuyor. Standart bir sistem olan e-Pedal sayesinde kullanıcılar pedala tamamen bastıklarında otomobil hızlanıyor, ayaklarını pedaldan çektiklerinde ise otomobil yavaşlıyor.

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini açıkladı

Amazon uzun süredir beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisinin yayın tarihini sonunda açıkladı. Ancak diziyi merak edenlerin hemen heyecanlanmamasında fayda var. Zira Yüzüklerin Efendisi, 2 Eylül...

TCL 20 SE İncelemesi

2021 yerli üretim telefonların yılı oluyor. Özellikle Çinli markaların bu yılın başından itibaren Türkiye'de çeşitli modellerinin üretimine başladığını görüyoruz. TCL de bu markalardan bir...

Google erken davrandı; işte ilk Pixel 6 ve Google Tensor özellikleri

Google, yakında çıkmazı beklenen amiral gemisi Android telefonları ve onları çalıştıracak yeni Google Tensor çipi hakkında bazı erken detayları paylaştı. Böylelikle Pixel 6 ve...

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...