Nissan CES 2017 etkinliğinin duyurusunu Cortana ile yapıyor

google news abone ol

nissan ces 2017Otomobiller her geçen gün ya kendi başlarına ya da akıllı telefonların yardımıyla biraz daha akıllı hâle geliyor. Bazı otomobil üreticileri tercihlerini Apple CarPlay’den bazıları ise Android Auto’dan yana kullanıyor. Teknoloji dünyasının bir diğer devi Microsoft ise bu rekabetin dışında kalmış gibi görünüyor. Ancak Nissan CES 2017 etkinliği için yapılan duyuru, bu durumun değişebileceğini gösteriyor.

Nissan CES 2017 kapsamında gerçekleştireceği etkinliğin duyurusu için hazırladığı videoda Microsoft’un dijital asistanı Cortana’yı ön plana çıkarıyor. Tanıtımda Cortana’nın bu denli ön planda olması, Nissan ve Microsoft’un dikkat çekici bir duyuru gerçekleştirme ihtimalini biraz daha artırıyor.

Microsoft daha önce de otomobil üreticileriyle işbirliği yapmıştı. Kısa süre önce Volvo ile otomobillere Skype for Business’i entegre etmek için anlaşan şirket, Harman ile de Office uygulamalarını otomobillerde sunmak için birlikte hareket ediyor. Ancak Microsoft ve Nissan’ın işbirliğinin bunlardan daha büyük bir hamle olacağı düşünülüyor. Akla gelen ilk ihtimal ise Cortana ve Windows 10’un Nissan otomobillerinin araç içi bilgi ve eğlence sistemlerine entegre edilmesi oluyor.

Microsoft’un bir süredir attığı adımlar da bu tarz bir işbirliğinin işaretini veriyor. Şirket, Harman Kardon ile Cortana destekli akıllı bir hoparlör için işbirliğine gitmişti. Ancak Harman Kardon’un otomobil sistemleri konusunda da uzman olduğu biliniyor. Dolayısıyla taraflar arasındaki bu yakın işbirliğinin Microsoft ve Windows 10’a otomobillerin kapsını açması durumuna şaşırmamak gerekiyor. Cortana’nın Windows 10 IoT Core’a gelecek olması da dijital asistanın araç içi bilgi ve eğlence sistemlerine entegrasyonunu mümkün kılıyor.

Nissan CES 2017 etkinliğini 5 Ocakta gerçekleştirecek

Nissan’ın ilginç bir duyuruya sahne olacağı şimdiden anlaşılan etkinliği 5 Ocakta gerçekleştirilecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR