Nintendo 2022’deki Switch satış beklentisini aşağıya çekti

En yeni finans raporunu yayınlayan Nintendo, bir önceki çeyreği 349.5 milyon yen (44,2 milyar TL) gelir ve 118.7 milyon yen (15 milyar TL) operasyon kârı ile tamamladı. Şirket bu alanlarda bir önceki yıla kıyasla yüzde 15.9 ve 18.5 oranında artış sağladı. Söz konusu tablonun ortaya çıkmasında Japon yeninin zayıflamasının, Japonya dışındaki satışların ve Splatoon 3 gibi oyunların gördüğü ilginin etkili olduğu belirtilse de; Nintendo Switch satışlarına dair beklentisini aşağıya çekti.

2022’de 21 milyon Switch satmayı öngören Nintendo, bu sayıyı 19 milyon olaarak revize etti. Ancak şirket bunun finansal sonuçlarını pek fazla etkilemesini beklemiyor. Gelir beklentisini 50 milyar yen artırarak 1.65 trilyon yen (209,3 milyar TL) olarak revize eden şirket, 500 milyar yen (63,2 milyar TL) operasyon kârı beklentisinde ise bir değişiklik yapmadı.

Nintendo yarı iletkenlerin ve diğer bileşenlerin tedariğinde kademeli bir artış görüldüğünü belirtti. Şirket Switch için donanım üretiminin de bir toparlanma trendine girdiğine dikkat çekti. Buna rağmen satış beklentisi aşağı yönlü olarak revize edilirken, zayıflayan Japon yeninin gelir ve kârdaki farkı telafi edeceği belirtildi.

Yeni oyunların Nintendo Switch satışlarına olumlu katkı yapması bekleniyor

Şirketin açıklamasında yıl sonunda dileyene herkesin Switch satın alabilmesi için atılacak adımlar hakkında da bilgi verildi. Ön yükleme üretimi için sürekli bir çalışma içinde olduğunu hatırlatan şirket, uygun taşıma yöntemlerini seçerek dünya genelinde tüm bölgelerde talebin karşılanmasının amaçlandığını belirtti.

Önümüzdeki aylarda yayınlanacak yeni oyunların da Nintendo Switch satışlarına olumlu katkılar yapması bekleniyor. Bu ay içinde yayınlanacak olan Pokémon Scarlet ve Pokémon Violet’i önümüzdeki yılın ocak ayında yayınlanacak Fire Emblem Engage ve şubatta yayınlanacak  Kirby’s Return to Dream Land Deluxe takip edecek.