Eğlence

Netflix ve Amazon Prime Video RTÜK’ten lisans aldı

netflix ve amazon prime video

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten lisans almasını zorunlu kılan yasa, 2019’un ağustos ayında yürürlüğe girmişti. Sürecin başlamasının üzerinden neredeyse 15 ay geçtikten sonra, en popüler yayın platformları arasında yer alan Netflix ve Amazon Prime Video RTÜK’ten yayın lisansı aldı.

Netflix ve Amazon Prime Video’nun RTÜK’ten lisans aldığını RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin duyurdu. Şahin’in Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar Netflix ve Amazon Prime Video tıpkı yerli örnekleri gibi yükümlülüklerini yerine getirerek RTÜK’ten lisans aldı. Hayırlı olsun.”

Söz konusu yasa, bir süre önce Spotify sebebiyle gündeme gelmişti. RTÜK aralarında Spotify’ın da bulunduğu dört platforma lisans başvurusu için önce iki hafta, daha sonra da 72 saat süre tanımıştı. Spotify sürenin dolmasına kısa bir süre kala başvurusunu yapmış; böylelikle Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürebilmişti.

Netflix ve Amazon Prime Video, yayın lisansını alarak Türkiye’de yola devam edecekleri mesajını da daha net biçimde vermiş oldu. Yasa çıktığında Netflix’in Türkiye’den çekileceği iddia edilse de, şirket bu iddiayı yalanlamış; daha sonra da yeni projelerini duyurarak tutumunu göstermişti.

İLGİLİ HABERLER