Eğlence

Netflix iPhone uygulamasına yepyeni bir tasarım

netflix iphone
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Salı günü Türkiye üyelik ücretlerinde dikkate değer bir artışa giden Netflix, bunun hakkını vermek için sürekli yeni içerikler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de daha iyi hâle getirmeye çalışıyor. TechCrunch‘ın haberine göre şirket, bu haftanın hemen başında Netflix iPhone uygulamasını güncelleyerek yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü sunmaya başladı.

Yeni Netflix iOS uygulama arayüzünde bir pano görünümü, yeni kart geçişleri, profil ve açılış ekranları için yeni animasyonlar ve güncellenmiş titreşimli geri bildirimler gibi başlıca yenilikler dikkat çekiyor. Eski Netflix ürün tasarımcısı Janum Trivedi, uygulamanın yeni sürümünü gösteren bir videoyu içeren bir tweet paylaştı. Trivedi, uygulamanın daha akıcı, keyifli ve gösterişli his vermesi için geride kalan yıl boyunca çalıştığını da vurguladı.

Yenilenen Netflix iPhone uygulamasının dikkat çeken yenilikleri

iPhone kullanıcıları güncellenmiş Netflix uygulamasını açtıklarında, ekranın çoğunu kaplayan büyük bir film veya dizi kartı görecekler. Bu tanıtım panosu düzeni, akış hizmetinde bulunan ve öne çıkarılan bir içeriği tanıtmak için kullanılıyor. Güncellemeyle ilgili ilginç olan bir detay da, bir iPhone kullanıcısı cihazı sağa sola eğdiğinde panonun hafifçe hareket etmesi veya kaymasını sağlayan paralaks efektinin kullanılması oluyor. Ayrıca, içerik kartları artık film/TV resmindeki ana renk olan renkli bir kenarlıkla çevrilidir.

Ayrıca kartın altındaki “Bilgi” sekmesinin de kaldırıldığı görülüyor. Bunun yerine kullanıcılar, onları dizi, belgesel veya film hakkında bilgi içeren ayrı bir sayfaya götürecek olan karta tıklayabilir.

Eskiden, uygulamada kartlar arasında geçiş daha az akıcıydı. Bir içerik seçildiğinde, bilgi bölümü basitçe yukarı kayardı. Yeni kart geçişiyle birlikte, kartın büyüyor ve ardından bilgilerin tam ekranda açıldığı görülüyor.

Bir başka ilginç güncelleme de profil ekranı animasyonu oluyor. Eski sürümde bir kullanıcı uygulamada profiller arasında geçiş yaptığında meydana gelen klasik yandan kaydırma eylemi yerine, kullanıcılar profil simgesinin ortaya atlarken büyüdüğünü, ardından normal boyutuna küçüldüğünü ve sayfanın sağ üst köşesine sıçradığını görecekler.

Gezinme daha eğlenceli ve etkileşimli hâle geldiği için Netflix aboneleri iPhone uygulamasının yenilenmesinden muhtemelen keyif alacaklardır. Netflix iPhone uygulamasının güncel sürümünü App Store üzerinden indirebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER