Eğlence

Netflix bulut oyun servisi kurmayı ciddi şekilde değerlendiriyor

netflix bulut oyun

Netflix bulut oyun platformu kurma fikrini ciddi şekilde değerlendiriyor. Konuyla ilgili açıklamayı TechCrunch Disrupt etkinliğinde konuşan şirketin oyunlardan sorumlu başkan yardımcısı Mike Verdu yaptı.

Netflix oyun pazarına geçtiğimiz yılın sonlarında giriş yapmıştı. Şimdilik sadece mobil oyun alanında boy gösteren şirket, çevrimiçi içerik sunumundaki uzmanlığını bulut oyun deneyimine de taşımaya hazırlanıyor.

Mike Verdu, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bulut oyun servisi sunma fikrini ciddi şekilde değerlendiriyoruz. Böylelikle TV ve PC kullanıcısı abonelerimize de ulaşabiliriz. Buna da mobil oyunlara yaklaştığımız gibi yaklaşacağız. Küçük, mütevazı ve düşünceli olacak, ardından da büyüyecek. Bunu abonelerimize Netflix’e eriştikleri cihazlarda ulaşmak için atmamız gereken bir adım olarak görüyoruz.”

Verdu’nun açıklamasıyla paralel olarak şirketin 55 yeni oyun üstünde çalıştığı da duyuruldu. Ancak Google’ın bulut oyun servisi Stadia’da aradığını bulamaması ve bu servisi kapatma kararı alması, Netflix’in de işinin pek kolay olmayacağını düşündürüyor.

Netflix bulut oyun servisinin ana iş kolu için bir “katma değer” olacağına inanıyor. İnsanların konsol oyun platformu aboneliği yerine Netflix’e abone olmasını istemediklerini belirten Verdu, tamamen farklı bir iş modelini planladıklarını ve zaman içinde bulut aracılığıyla oyun oynama deneyiminin doğallaşmasını beklediklerini dile getirdi. Verdu, şirketin ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni bir oyun stüdyosu kuracağını ve stüdyonun başında Overwatch’un baş yapımcılığını yapan Chacko Sonny’nin olacağını da açıkladı.