Netflix’in abone artış hızı düşüyor, kârı artıyor

Netflix geçtiğimiz yıl bu zamanlarda koronavirüs salgınının dünyayı vurmasına bağlı olarak abone sayısını rekor seviyede artırmayı başarmıştı. Şirket yılın ilk üç aylık döneminde 16 milyon yeni abone kazanmıştı. 2021’in ilk çeyreğinde ise daha farklı bir tablo ortaya çıktı.

Netflix’in abone havuzuna yılın ilk üç ayında 3.98 milyon yeni abone ekledi. Şirketin yöneticileri 2019’daki artışın olağan dışı olduğuna dikkat çekerken; COVID-19 nedeniyle yapımlarda yaşanan gecikmeler nedeniyle ilk çeyrekte daha hafif bir katalogun izleyicilerle buluştuğu belirtildi.

Abone sayısındaki artış yavaşlasa da, Netflix’in kârının artması dikkat çekiyor. 2019’un tamamında 1.87 milyar dolar kâr açıklayan şirket, bu yılın ilk çeyreğinin sonunda 1.7 milyar dolar net gelir elde etti.

Netflix’in toplam abone sayısı 208 milyona ulaşsa da, giderek artan rekabet ve izleyicilerin yeni içerik bulamaması Netflix’in işini zorlaştıran faktörler arasında öne çıkıyor. Bu süreçte Netflix’in rekabetin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Kuzey Amerika’da 448 bin yeni abone kazanması, bu durumu gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Yüksek ses kaliteli ve kayıpsız Apple Music hizmetleri için ön tanıtım

Netflix’in geçtiğimiz çeyrekteki en önemli yapımlarından birisi olan Outside the Wire, 66 milyon hesap tarafından izlendi. To All The Boys I’ve Loved Before serisinin üçüncü filmini izleyen hesap sayısı ise 51 milyon oldu. İlerleyen aylarda ise The Witcher, La Casa De Papel ve You gibi dizilerin yeni sezonları izleyicilerle buluşacak. Dolayısıyla Netflix abone sayısındaki artışın biraz daha hızlanması sürpriz olmayacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...