Netflix’in abone artış hızı düşüyor, kârı artıyor

Netflix geçtiğimiz yıl bu zamanlarda koronavirüs salgınının dünyayı vurmasına bağlı olarak abone sayısını rekor seviyede artırmayı başarmıştı. Şirket yılın ilk üç aylık döneminde 16 milyon yeni abone kazanmıştı. 2021’in ilk çeyreğinde ise daha farklı bir tablo ortaya çıktı.

Netflix’in abone havuzuna yılın ilk üç ayında 3.98 milyon yeni abone ekledi. Şirketin yöneticileri 2019’daki artışın olağan dışı olduğuna dikkat çekerken; COVID-19 nedeniyle yapımlarda yaşanan gecikmeler nedeniyle ilk çeyrekte daha hafif bir katalogun izleyicilerle buluştuğu belirtildi.

Abone sayısındaki artış yavaşlasa da, Netflix’in kârının artması dikkat çekiyor. 2019’un tamamında 1.87 milyar dolar kâr açıklayan şirket, bu yılın ilk çeyreğinin sonunda 1.7 milyar dolar net gelir elde etti.

Netflix’in toplam abone sayısı 208 milyona ulaşsa da, giderek artan rekabet ve izleyicilerin yeni içerik bulamaması Netflix’in işini zorlaştıran faktörler arasında öne çıkıyor. Bu süreçte Netflix’in rekabetin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Kuzey Amerika’da 448 bin yeni abone kazanması, bu durumu gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sony 10 milyondan fazla PS5 oyun konsolu sattı

Netflix’in geçtiğimiz çeyrekteki en önemli yapımlarından birisi olan Outside the Wire, 66 milyon hesap tarafından izlendi. To All The Boys I’ve Loved Before serisinin üçüncü filmini izleyen hesap sayısı ise 51 milyon oldu. İlerleyen aylarda ise The Witcher, La Casa De Papel ve You gibi dizilerin yeni sezonları izleyicilerle buluşacak. Dolayısıyla Netflix abone sayısındaki artışın biraz daha hızlanması sürpriz olmayacaktır.

Intel sızıntısına göre Thunderbolt 5 ile iki kat hız artışı muhtemel

Bir Intel yöneticisi, henüz Intel tarafından resmi olarak duyurulmamış olan yeni nesil donanım arabirim protokolü olan Thunderbolt 5'in ayrıntılarını istemeden sızdırmış gibi görünüyor. Ayrıntılar,...

YouTube’dan reklamsız deneyim için yeni seçenek

Google, YouTube için daha uygun fiyatlı bir abonelik paketini test etmeye başladı. YouTube Premium Lite adını taşıyan bu yeni hizmet, kullanıcılara reklamsız izleme deneyimini...

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...