Teknoloji

Nest, Samsung ve ARM akıllı evleri daha akıllı hâle getirmek için güçlerini birleştiriyor

thread-150614

Teknoloji dünyasında önümüzdeki dönemin popüler akımlarından birisi de ev otomasyonu olacak gibi gözüküyor. Aralarında Apple ve Google’ın da bulunduğu büyük şirketlerin bu alana yatırım yapması ev otomasyonunu parlak bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Pek çok şirketin bu alana yatırım yapması ortak bir standart oluşturma ihtiyacını da artırıyor. Aralarında Nest, Samsung ve ARM’nin de bulunduğu yedi şirket bu amaç doğrultusunda işbirliğine giderek ev otomasyonunda daha düşük güç tüketimi ve daha akıllı cihazları hedefleyen Thread’i kurdu.

Halihazırda ev otomasyonunda aksiyonu başlatmak için IFTTT gibi uygulamalar mevcut olsa da, işlerin daha karmaşık hâle geldiği bir ortamda bu uygulamaların yetersiz kalması olası gözüküyor. Bu durumun önüne geçmeyi amaçlayan Thread, kendini düzeltme yeteneği bulunan bir IPv6 ağı oluşturarak ev otomasyonunun sorunsuz biçimde işlemesini amaçlıyor.

Thread bu akıllı ağ ile güç tüketimini de azaltmayı hedefliyor. Böylelikle evde diğer cihazlardan daha fazla güç tüketen bir cihazın da düşük enerji standardına uyum sağlaması ve tüketimin azaltılması planlanıyor. Bu da evde kullanılan cihazlarda pillerin daha az değiştirileceği anlamına geliyor. Thread üzerinden termostatlardan alarmlara kadar tüm akıllı ev unsurları kontrol edilebilecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER