Nasıl Yapılır: iPhone’da Güdümlü Erişim özelliğini kullanma

Apple iPhone, iPad ve iPod touch’ta bulunan Güdümlü Erişim özelliği sayesinde iPhone tek bir uygulamada tutulur ve hangi özelliklerinin kullanılabileceğini kontrol etmeniz sağlanır. Eğer iOS cihazınızı çocuğunuza emanet edecekseniz, Güdümlü Erişim sayesinde onun cihazı nasıl kullanabileceğini belirleyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek Güdümlü Erişim özelliğini açabilirsiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Ayarlar uygulamasında Genel bölümüne girin, daha sonra buradan Erişilebilirlik sayfasını açın.
  3. Erişilebilirlik sayfasında, Öğrenme bölümü altında bulunan Güdümlü Erişim seçeneğini takip edin.
  4. Güdümlü Erişim altında bulunan Güdümlü Erişim özelliğinin karşısındaki düğmeye dokunarak onu açık duruma getirin.
  5. Güdümlü Erişim’i açtıktan sonra ortaya çıkan ayarlardan Parola Ayarları sayesinde Güdümlü Erişim işlevinde kullanılacak bir parola belirleyebilirsiniz. Eğer arzu ederseniz, Touch ID’yi de kullanabilirsiniz.
  6. Süre Sınırları bölümünden ise Güdümlü Erişim için sürenin belirlenmesi durumunda süre bitiminde çalacak alarmı belirleyebilir veya Seslendir seçeneğini açarak süre bitmeden önce bir ses çalmasını ve kalan Güdümlü Erişim süresinin seslendirilmesini sağlayabilirsiniz.
  7. Erişilebilirlik Kestirmesi seçeneğini açtığınızda ise, Güdümlü Erişim etkinken Ana Ekran düğmesine üç kez bastıktan sonra Erişilebilirlik Kestirmesi ayarlarınızın görüntülenmesi sağlanır.

Güdümlü Erişim ayarlarını yaptıktan sonra herhangi bir uygulama içindeyken üç kez art arda Ana Ekran düğmesine basarak Güdümlü Erişim’i başlatabilirsiniz. Karşınıza çıkan Erişilebilirlik Kestirmesi ekranında bulunan Seçenekler bölümü sayesinde iPhone’un hangi fiziksel kontrollerinin ve işlevlerinin kısıtlanacağını belirleyebilirsiniz.

Güdümlü Erişim etkinken bitirmek isterseniz, Ana Ekran tuşuna art arda üç kez basın, daha sonra belirlediğiniz parolayı girin ya da Touch ID’yi kullanın.

Garmin Fenix 7 serisi dokunmatik ekranlarla geliyor

Garmin Fenix 7 serisi akıllı saatlerin görselleri kısa süre önce internete sızmıştı. Akıllı saatler sonunda resmen gözler önüne çıktı. Şirketin amiral gemilerinden olan Fenix...

PlayStation Game Pass için Xbox’ın patronundan açıklama

Sony'nin PlayStation 5 için Xbox Game Pass benzeri bir servis oluşturmayı planladığı iddiası her geçen gün kuvvetleniyor. PlayStation Now hediye kartlarının kaldırılması ve PlayStation...

OnePlus yeni bir “amiral gemisi katili” için çalışıyor

OnePlus, bir zamanlar "amiral gemisi katili" olarak nitelendirilen akıllı telefonlarıyla biliniyordu. Şirket, yolculuğuna açık kaynaklı yazılım, amiral gemisi teknik özellikler, birinci sınıf yapı kalitesi...

İnternet ve telefon abonelikleri için yeni dönem başlıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikler, internet ve telefon abonelikleri için yeni bir...