NASA New Horizons’ın Plüton’dan çektiği yeni fotoğrafları yayınladı

pluton-new-horizons-fotograf-110915-1

NASA, John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Southwest Araştırma Enstitüsü Plüton’un, New Horizons uzay aracının iki ay önce Plüton’un yakınından gerçekleştirdiği uçuştan sonraki ilk yeni fotoğrafları paylaştı.

Yayınlanan fotoğraflar içinde en dikkat çekici ve heyecan verici olanı yukarıdaki gibi görünüyor. Plüton’un ekvatorundan 1800 kilometre uzağından bir görüntü sunan bu fotoğrafta Plüton’un yüzeyindeki farklılıklar dikkat çekiyor. New Horizons ekibinin Cthulhu olarak adlandırdığı karanlık ve krater dolu alan, Sputnik Düzlemi olarak adlandırılan çatlak ve buzlu yüzey ve hatta Plüton’un bazı dağları bu fotoğrafta görüntüleniyor.

Yayınlanan fotoğraflar New Horizons’ın LORRI kamerasıyla çekildi. New Horizons’ın Plüton’a yaklaştığı sırada çektiği ve anında dünyaya geçtiği ve NASA tarafından da vakit kaybetmeden yayınlanan fotoğraflar da aynı siyah-beyaz kamera ile çekilmişti. LORRI fotoğrafları siyah ve beyaz renklerle çekiyor, çekilen bu fotoğraflar uzay aracındaki RALPH adlı başka bir kameradan gelen veriler yardımıyla renklendiriyor. Yakın gelecekte gördüğümüz bu fotoğrafların renklilerini de görebiliriz.

New Horizons’ın Plüton’u gözlemi bir günden daha az sürse de, cüce gezegen ile ilgili olarak şimdiye kadar pek çok şey öğrendik. NASA en sonunda Plüton’un çapının yaklaşık 2 bin 370 kilometre olduğunu saptamış, aynı zamanda geniş atmosferinin ölçümünü de yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Keenetic Hero DSL inceleme: DSL kullanıcıları için güçlü bir seçenek

Ancak Plüton ile ilgili öğrenecek daha çok şey var. New Horizons’ın elde ettiği bilimsel veri ve görsellerin yüzde 95’lik bir kısmı hâlâ uzay aracında bulunuyor. New Horizons ekibi bu ay itibarıyla verileri indirmeye başladı, ancak bu indirme işlemi bir yıldan fazla sürecek, çünkü uzay aracının veri gönderim hızı dakikada 1 ila 4 kilobayt arasında değişiyor.

Bu zaman zarfında New Horizons ekibi yeni fotoğrafları indirip işledikçe kamuoyuyla paylaşacak. Öte yandan uzay aracı kendisine yeni bir hedef de belirledi. Plüton’dan yaklaşık 1.6 milyar kilometre uzaklıkta bulunan, Kuiper Belt içinde yer alan 2014 MU69 adlı küçük nesne bir sonraki durak olarak belirlendi. Bu yeni görev için henüz son onay verilmedi ve ödenek çıkmadı, ancak New Horizons ekibi uzay aracının 2014 MU69’a doğru manevrasına başladı.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-2
Yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan oluşan bu mozaik Sputnik Düzlemini, gezegenin kalp şekilli kısmını oluşturan buzul yüzeyi gösteriyor. Fotoğraf New Horizons’taki LORRI görüntüleyicisi tarafından 14 Temmuzda, 80 bin kilometre yükseklikten çekildi. 

pluton-new-horizons-fotograf-110915-3
Bu görselde Plüton’un buzul Sputnik Düzleminin kenarına detaylı bir bakış gösteriliyor. Fotoğrafta görülen çatlaklar en son jeolojik aktivitenin kanıtları sayılabilir ve Plüton’un düşünülenden daha dinamik bir gezegen olduğunu gösteriyor.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-4
Bu fotoğraf Plüton’un yüzeyinin nasıl parçalı olduğunu gösteriyor. Fotoğrafta sadece yüzeyin 354 kilometrelik bölümü gösteriliyor, karanlık kraterlerle buzul tabakalar yan yana görüntüleniyor.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-5
Bu fotoğrafta New Horizons ekibi fotoğrafın parlaklığıyla oynayarak Plüton’un meşhur yüzünün kenarları hakkında daha fazla detay elde etmeye çalışmış.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-6
Aslında bu fotoğraf New Horizons ekibinin yakın geçişten hemen sonra paylaştığı fotoğraflardan bir tanesiydi. Bu fotoğrafta cüce gezegen güneş tarafından arkadan aydınlatılırken görüntüleniyor. Şimdi bu fotoğrafın daha yüksek çözünürlüklü versiyonunu, ayrıca sağda da üzerinde oynanmış versiyonunu görüyoruz. Sağdaki fotoğrafta işleme yapılmış, böylelikle Plüton’un atmosferinin farklı katmanlarını seçmek mümkün oluyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...