NASA New Horizons’ın Plüton’dan çektiği yeni fotoğrafları yayınladı

pluton-new-horizons-fotograf-110915-1

NASA, John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Southwest Araştırma Enstitüsü Plüton’un, New Horizons uzay aracının iki ay önce Plüton’un yakınından gerçekleştirdiği uçuştan sonraki ilk yeni fotoğrafları paylaştı.

Yayınlanan fotoğraflar içinde en dikkat çekici ve heyecan verici olanı yukarıdaki gibi görünüyor. Plüton’un ekvatorundan 1800 kilometre uzağından bir görüntü sunan bu fotoğrafta Plüton’un yüzeyindeki farklılıklar dikkat çekiyor. New Horizons ekibinin Cthulhu olarak adlandırdığı karanlık ve krater dolu alan, Sputnik Düzlemi olarak adlandırılan çatlak ve buzlu yüzey ve hatta Plüton’un bazı dağları bu fotoğrafta görüntüleniyor.

Yayınlanan fotoğraflar New Horizons’ın LORRI kamerasıyla çekildi. New Horizons’ın Plüton’a yaklaştığı sırada çektiği ve anında dünyaya geçtiği ve NASA tarafından da vakit kaybetmeden yayınlanan fotoğraflar da aynı siyah-beyaz kamera ile çekilmişti. LORRI fotoğrafları siyah ve beyaz renklerle çekiyor, çekilen bu fotoğraflar uzay aracındaki RALPH adlı başka bir kameradan gelen veriler yardımıyla renklendiriyor. Yakın gelecekte gördüğümüz bu fotoğrafların renklilerini de görebiliriz.

New Horizons’ın Plüton’u gözlemi bir günden daha az sürse de, cüce gezegen ile ilgili olarak şimdiye kadar pek çok şey öğrendik. NASA en sonunda Plüton’un çapının yaklaşık 2 bin 370 kilometre olduğunu saptamış, aynı zamanda geniş atmosferinin ölçümünü de yapmıştı.

Ancak Plüton ile ilgili öğrenecek daha çok şey var. New Horizons’ın elde ettiği bilimsel veri ve görsellerin yüzde 95’lik bir kısmı hâlâ uzay aracında bulunuyor. New Horizons ekibi bu ay itibarıyla verileri indirmeye başladı, ancak bu indirme işlemi bir yıldan fazla sürecek, çünkü uzay aracının veri gönderim hızı dakikada 1 ila 4 kilobayt arasında değişiyor.

Bu zaman zarfında New Horizons ekibi yeni fotoğrafları indirip işledikçe kamuoyuyla paylaşacak. Öte yandan uzay aracı kendisine yeni bir hedef de belirledi. Plüton’dan yaklaşık 1.6 milyar kilometre uzaklıkta bulunan, Kuiper Belt içinde yer alan 2014 MU69 adlı küçük nesne bir sonraki durak olarak belirlendi. Bu yeni görev için henüz son onay verilmedi ve ödenek çıkmadı, ancak New Horizons ekibi uzay aracının 2014 MU69’a doğru manevrasına başladı.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-2
Yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan oluşan bu mozaik Sputnik Düzlemini, gezegenin kalp şekilli kısmını oluşturan buzul yüzeyi gösteriyor. Fotoğraf New Horizons’taki LORRI görüntüleyicisi tarafından 14 Temmuzda, 80 bin kilometre yükseklikten çekildi. 

pluton-new-horizons-fotograf-110915-3
Bu görselde Plüton’un buzul Sputnik Düzleminin kenarına detaylı bir bakış gösteriliyor. Fotoğrafta görülen çatlaklar en son jeolojik aktivitenin kanıtları sayılabilir ve Plüton’un düşünülenden daha dinamik bir gezegen olduğunu gösteriyor.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-4
Bu fotoğraf Plüton’un yüzeyinin nasıl parçalı olduğunu gösteriyor. Fotoğrafta sadece yüzeyin 354 kilometrelik bölümü gösteriliyor, karanlık kraterlerle buzul tabakalar yan yana görüntüleniyor.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-5
Bu fotoğrafta New Horizons ekibi fotoğrafın parlaklığıyla oynayarak Plüton’un meşhur yüzünün kenarları hakkında daha fazla detay elde etmeye çalışmış.

pluton-new-horizons-fotograf-110915-6
Aslında bu fotoğraf New Horizons ekibinin yakın geçişten hemen sonra paylaştığı fotoğraflardan bir tanesiydi. Bu fotoğrafta cüce gezegen güneş tarafından arkadan aydınlatılırken görüntüleniyor. Şimdi bu fotoğrafın daha yüksek çözünürlüklü versiyonunu, ayrıca sağda da üzerinde oynanmış versiyonunu görüyoruz. Sağdaki fotoğrafta işleme yapılmış, böylelikle Plüton’un atmosferinin farklı katmanlarını seçmek mümkün oluyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Realme C20 resmiyet kazandı: Helio G35, 5000 mAh pil

Realme, uygun fiyatlı cihazların bulunduğu C serisinin en yeni üyesini gözler önüne çıkardı. İlk olarak Vietnam'da satışa sunulan telefon Realme C20 adını taşıyor. Akıllı...

iPhone 12 ile dünyanın farklı ülkelerinden portreler, manzaralar ve diğer fotoğraflar

Apple'ın iPhone 12 serisi gelişmiş kamera sistemleri ve şirketin deyimiyle "bir akıllı telefondaki en hızlı çip" olan A14 Bionic ile tüm kullanıcılara güçlü bilişimsel...

Microsoft Edge için temalar, uyuyan sekmeler ve şifre yöneticisi

Microsoft bu hafta içinde Edge internet tarayıcısı için yeni ve renkli temalar çıkarıyor. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ve genel PC performansının artmasını sağlayan...

Honor V40 tanıtıldı: Dimensity 1000+, 50 MP kamera

Honor V40, birkaç ertelemenin ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. 5G destekli V40, Honor'un Huawei'den ayrılıp Shenzhen merkezli bir konsorsiyumun kontrolüne geçmesinin ardından tanıttığı...

Linux M1 işlemcili Mac bilgisayarlarda başarıyla çalıştırılıyor

Yeni bir Linux çalıştırma girişimiyle Apple'ın M1 işlemcili Mac bilgisayarlarında Ubuntu ilk kez çalıştırıldı. Güvenlik testi için iOS'in sanallaştırılmış bir versiyonunu sunan Corellium adlı...

Samsung Galaxy S21 Ultra Ön İnceleme: Yeni telefonla ilk 24 saat

Samsung'un geçen perşembe günü Unpacked etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği Galaxy S21 serisinin en üst seviyedeki modeli Galaxy S21 Ultra elimize ulaştı. Şu anda ön sipariş...

LG akıllı telefon pazarından çıkmayı değerlendiriyor

LG, neredeyse altı yıldır kesintisiz biçimde zarar etmesinin ve 5 milyar dolar harcamanın ardından akıllı telefon pazarından çıkma konusunu ciddi şekilde değerlendiriyor. The Korea...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×