NASA’nın Mars helikopteri ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

NASA, Ingenuity adını taşıyan helikopteriyle Mars üzerinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerden 3 metre yükselen küçük hava aracı, 40 saniye boyunca havada kaldı. Böylelikle ilk kez bir hava aracıyla Dünya dışında bir gezegende uçuş yapılmış oldu. Bu uçuş, farklı gezegenlerin keşfini kolaylaştıracak yeni bir yolu göstermesi nedeniyle önem taşıyor.

Yaklaşık 2 kilogram ağırlığındaki helikopter, Mars’a göre öğlen saatlerinde havalandı. Helikopterin iki pervanesi Mars’ın çok ince atmosferinde helikopterin havada kalabilmesi için 2500 RPM hızında döndü. Dünya’da bunun için 500 RPM hız yeterli oluyor.

Ingenuity, Mars’a 18 Şubat’ta NASA’nın Perseverance isimli uzay aracıyla gitti. 4 Nisan’da uzay aracından çıkarılarak gezegenin yüzeyine yerleştirilen helikopter için beş uçuşluk test takvimi de işlemeye başladı.

NASA, Ingenuity’nin ilk test uçuşunun başarıyla gerçekleştirildiğini Jet Propulsion Laboratory biriminin açıklamasıyla duyurdu. Mühendis Michael Starch Ingenuity’nin başka bir gezegendeki ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini belirtti. Ingenuity’nin proje müdürü MiMi Aung ise insanlığın başka bir gezegende pervaneli bir araç uçurmayı başardığını açıkladı.

Ingenuity’nin alt kamerasıyla çekilen siyah-beyaz fotoğraf, helikopterin havalanmayı başardığını göstermesi açısından önem taşıyor. Bundan kısa bir süre sonra Perseverance, Ingenuity’nin kendisinden yaklaşık 100 metre uzaklaştığını gösteren bir dizi fotoğrafı Dünya’ya gönderdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Enco X İncelemesi

NASA Mars helikopteriyle ilk test uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştirmeyi planlamıştı. Ancak yazılımda tespit edilen bir sorun nedeniyle uçuş ertelenmişti. Bu süreçte yazılımı tekrar yükleyen NASA, Ingenuity tarafından çekilen tüm kareleri ilerleyen günlerde paylaşacak.

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...