NASA Mars helikopterinin yazılımını güncelleyecek

NASA, Mars yüzeyi üzerinde uçacak Ingenuity isimli helikopterinin ilk uçuşunu erteleme kararı almıştı. Test verilerini inceleyen ekip, helikopterin ilk uçuşu için yeni bir plan oluşturdu.

Uçuşun zamanı konusunda hâlâ kesin bir karar verilmiş değil. Ekip bu süreçte helikopterin uçuş kontrol yazılımını modifiye edecek ve güncelleyecek. Güncellemeyle “komut sekans” sorununun çözülmesi amaçlanıyor.

Bu tarz projelerde yazılımsal sorunların yaşanmasına pek şaşırmamak gerekiyor. Güncellemenin 280 milyon kilometre uzaklıktaki bir araca gönderilmiş olması da bu durumu biraz daha doğal hâle getiriyor. Ekibin yeni yazılımı önce Dünya’da test ettikten sonra Ingenuity’ye göndermesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SpaceX Dogecoin ile finanse edilen Ay uydusunu uzaya taşıyacak

NASA Mars helikopterini Perseverance isimli uzay aracıyla birlikte kızıl gezegene göndermişti. Bir süre Perseverance’ın içinde bekleyen Ingenuity, geçtiğimiz günlerde gezegen yüzeyine indirilmişti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...