NASA Mars helikopterinin yazılımını güncelleyecek

NASA, Mars yüzeyi üzerinde uçacak Ingenuity isimli helikopterinin ilk uçuşunu erteleme kararı almıştı. Test verilerini inceleyen ekip, helikopterin ilk uçuşu için yeni bir plan oluşturdu.

Uçuşun zamanı konusunda hâlâ kesin bir karar verilmiş değil. Ekip bu süreçte helikopterin uçuş kontrol yazılımını modifiye edecek ve güncelleyecek. Güncellemeyle “komut sekans” sorununun çözülmesi amaçlanıyor.

Bu tarz projelerde yazılımsal sorunların yaşanmasına pek şaşırmamak gerekiyor. Güncellemenin 280 milyon kilometre uzaklıktaki bir araca gönderilmiş olması da bu durumu biraz daha doğal hâle getiriyor. Ekibin yeni yazılımı önce Dünya’da test ettikten sonra Ingenuity’ye göndermesi bekleniyor.

NASA Mars helikopterini Perseverance isimli uzay aracıyla birlikte kızıl gezegene göndermişti. Bir süre Perseverance’ın içinde bekleyen Ingenuity, geçtiğimiz günlerde gezegen yüzeyine indirilmişti.

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...