NASA Harmonic ile 4K UHD TV kanalı kuruyor

nasa-uhd-tv-dunya-140915

NASA, Harmonic ile Kuzey Amerika’da, ticari amaç taşımayan ilk UHD TV (Ultra Yüksek Çözünürlüklü TV) kanalını açmak için iş ortaklığına gittiğini duyurdu.

Harmonic video iletim altyapı ekipmanları sunan bir şirket, NASA’nın da 4K içeriğe yabancı olduğu söylenemez, uzay ajansı son olarak YouTube kanalında 4K içerik de sunuyor. Yeni kanalın da NASA TV UHD adını taşıyacağı belirtiliyor.

Yeni TV kanalı sadece Ultra HD görüntüleri yayınlayacak. Bu, 4K TV’leri biraz daha cazip hâle getirecektir, tabii ki Kuzey Amerika’da satılanları. UHD TV kanalının 1 Kasımda yayın başlayacağı belirtiliyor. Harmonic sayesinde NASA saniyede 60 kare hızında 2160p video iletimi yapabilecek. Test yayınları da planlanan yayın başlangıç tarihinin öncesinde gerçekleştirilecek.

NASA’nın iletişim ofisi yöneticilerinden Robert Jacobs, Harmonic ile çalışmanın NASA’ya, HD’nin dört katı çözünürlük sunan ve dijital televizyonun geleceği olarak nitelendirilen UHD içeriği için bir kanal sağlayacağını dile getirdi.

NASA bu yeni UHD TV kanalında uzayın güzel ve nefes kesen görüntülerini gösterecek. İçerikler arasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nundan görüntüler, diğer NASA görevlerinden kareler, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, yeniden düzenlenmiş ve kaydedilmiş tarihi görev görüntüleri ve dahası bulunacak.

NASA, yayına sunacağı bu 4K UHD TV kanalının geniş kitlelerce izlenebilmesi için kablo ve uydu TV servis sağlayıcılarıyla görüşmeler yapıyor. Bu arada NASA’nın UHD TV kanalı internet üzerinden de yayın yapacak. Ancak yayını kesintisiz ve net izlemek için en az 13 Mbps hızında bir bağlantı gerekecek.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun