NASA astronotlarını uzay yürüyüşü eğitimi için sualtına gönderiyor

nasa-sualti-egitim-250615

Uzaya gidecek astronotlar için benzer koşulları test etmek büyük önem taşıyor. Dünya’da bu testi gerçekleştirmek adına çeşitli araçlar geliştirilse de, sualtı doğal bir test alanı profili çiziyor. NASA da yıllardır Uç Ortam Görevi Operasyonları (NEEMO) isimli programıyla bu doğal test alanından faydalanıyor.

20. ayağı önümüzdeki ay başlayacak program çerçevesinde NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Japonya Uzay Ajansı (JAXA) bünyesindeki sualtına inerek gelecek uzay yürüyüşleri için yeni araç ve teknikleri test edecek. Böylelikle astronotların göktaşları, Ay ve Mars gibi farklı alanlardaki zemin ve yerçekimi koşullarına uyum sağlaması kolaylaşacak.

Sualtında gerçekleştirilecek eğitim sırasında astronotlar ESA tarafından geliştirilen ve astronotların dijital kullanma kılavuzunda sonraki sayfada yer alan bilgileri, ellerini ve gözlerini yaptıkları işten ayırmadan edinmesini sağlayan araç da test edilecek. NASA da program kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan uzak noktalara gerçekleştirilecek yolculuklar için iletişim gecikmelerini test etme fırsatını bulacak. Ekip, ABD’nin Florida eyaletinin Key Largo şehrinin birkaç kilometre açığında ve suyun yaklaşık 19 metre altında kurulan Aquarius isimli laboratuvarda 14 gün geçirecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...