NASA Artemis 1’in kalkışını kasım ayına ertelemek zorunda kaldı

NASA Artemis 1 yolculuğunun başlangıcını kasım ayına ertelemek zorunda kaldı. SLS roketinin daha önce 27 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma operasyonu, Ian Kasırgası’nın oluşturduğu potansiyel tehdit nedeniyle ertelenmişti. O dönemde henüz tropik fırtına seviyesinde olan Ian’ın kasırgaya dönüşmesinin ardından NASA’nın SLS roketini kısa süre içinde fırlatma ihtimali kalmadı.

NASA’dan yapılan açıklamada, fırlatmanın 12-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi. Artemis 1, fırtına tehdidinin ortaya çıkmasıyla birlikte hafta içinde fırlatma rampasından Uzay Aracı Montaj Binası’na taşınmıştı.

Ian Kasırgası’nın Artemis 1’in bulunduğu Kennedy Uzay Merkezi’nin olduğu yere ulaşana kadar biraz hafiflemesi sayesinde Artemis’in uçuş donanımında herhangi bir zarar meydana gelmedi. NASA’dan yapılan açıklamada, sadece tesiste bazı binalarda küçük ölçekli su baskınları olduğu belirtildi.

NASA Artemis 1 göreviyle Ay’a insansız Orion kapsülünü gönderecek. Orion kapsülü insanlığın Ay’a geri dönüş yolculuğunun ilk aşaması olarak değerlendiriliyor. NASA Ay’a kadın ve farklı deri rengine sahip astronotları götürmeyi planlıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun