Teknoloji

Mozilla VPN ve e-posta geçiş hizmetlerini özel bir pakette sunuyor

mozilla monitor plus

Mozilla’nın yeni sunduğu gizlilik hizmetleri, önceden paralı hizmete geçiş yapmakta çekince duyanlar için daha çekici olabilir. Şirket, yıllık abonelik için ödeme yapan kullanıcılar için artık sanal özel ağını (VPN) ve Firefox Relay Premium’u aylık 7 ABD doları tutarında bir paket halinde sunuyor.

VPN’nin normalde kendi başına aylık 5 ABD dolarına mal olduğu göz önüne alındığında, temellerden daha fazlasını isteyenler için yeni teklif sağlam bir seçim olabilir.

VPN, 30’dan fazla ülkedeki sunucularla, günlük kaydı olmadan ve bağlantınızı daha fazla korumak için birden fazla sunucu kullanan “çok sekmeli” erişim gibi avantajlarla, beş adede kadar cihaz için trafiği güvence altına alıyor. Ancak, Firefox Relay daha ilgi çekici bir hizmet olabilir. Kullanıcılar bu hizmetle hem gerçek hesaplarını gizlemek için e-posta takma adlarına hem de numaralarını spam göndericilere ve bilgisayar korsanlarına karşı, onların ulaşmalarını önlemek için telefon numarası maskelemesine sahip oluyor. Bir hizmete kaydolmanın sonunda bir gizlilik ihlaline yol açacağından endişe etmeyebilirsiniz.

Bununla birlikte Firefox Relay herkes için mutlaka gerekli değildir. E-posta boyutları hâlâ 10 MB ile sınırlıdır ve Firefox tarayıcısını kullanmıyorsanız, bir Chrome uzantısına ihtiyaç duyacaksınız. Bununla birlikte “Geçiş” hizmetleri giderek daha popüler hâle geliyor, Apple ve Google da benzer hizmetler sunuyor. Apple, ekosisteminin bir parçası olan kullanıcılar, iCloud Özel Geçiş kapsamında (Türkiye’de aktif değil) e-posta takma adları ve bağlantı geçişleri sunarken Google, VPN’sini bulut depolama ve diğer avantajlarla bir araya getiriyor. Platformdan daha bağımsız kalmak isteyenler için ise Mozilla’nın hizmetleri n uygun seçenek olabilir.

İLGİLİ HABERLER