Teknoblog Mobil Motorola dördüncü çeyrekte 80 milyon dolar net zarar açıkladı

Motorola dördüncü çeyrekte 80 milyon dolar net zarar açıkladı

Motorola Mobility bugün 2011’in son çeyrek ve yıllık rakamlarını açıkladı. Şirket, 3.4 milyar dolarlık bir gelir açıklarken, yılın son çeyreğindeki 80 milyon dolarlık zarar dikkat çekti. 2010 yılının son çeyreğinde Motorola 110 milyon dolar kâr açıklamıştı. Ocak ayı içinde Motorola tarafından yapılan açıklamada, şirketin akıllı telefon pazarındaki rekabette yaşadığı zorluklar nedeniyle açıklanacak yıllık gelirin Wall Street’te oluşan beklentileri karşılamayabileceği belirtilmişti.

Cep telefonu ve tablet satışları da 2011 yılında şirket adına kasvetli bir tablo ortaya koydu. Şirket 2010 yılının son çeyreğinde  11.4 milyon mobil cihaz satarken, 2011’in son çeyreğinde ise bu rakam 10.5 milyonda kaldı. Şirketin yıl genelinde sattığı 42.4 milyon cihazın ise sadece 18.7 milyonluk bir kısmını akıllı telefonlar oluştururken, tabletlerde yıl sonu satış rakamı 1 milyonda kaldı. 2011’in son çeyreğindeki tablet satış rakamı ise Noel’e ve Xoom 2’nin çıkışına rağmen sadece 200.000’i bulabildi.

Google’ın Motorola’nın mobil birimini satın alma süreci ise halen devam ediyor. 2011’in ağustos ayında tarafların 12.5 milyar dolar karşılığında anlaştığı açıklanmıştı. Motorola’nın bu çeyrek için bir yol haritası oluşturmamasından hareket ederek, sürecin bu yılın başlarında tamamlanması bekleniyor.

İlgili – Motorola

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Motorola Moto X5 iPhone X'unkine benzer bir çentik taşıyor

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz