Moderna’nın COVID-19 aşı çalışmalarından sevindirici haber

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, COVID-19 aşısı için yapılan testlerde yüzde 94.5 oranında başarıya ulaşıldığını açıkladı. Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının testlerdeki başarı oranının yüzde 90 olduğu geçtiğimiz hafta duyurulmuştu. Hem Pfizer hem de Moderna, onay için birkaç hafta içinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Moderna’nın çalışmalarını verileri henüz kamuoyuyla paylaşılmış ve üçüncü kişiler tarafından incelenmiş değil. Her iki aşının testlerindeki başarı oranının uzmanların beklediğinden yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. FDA tarafından daha önce yapılan bir açıklamada aşıların en az yüzde 50 verimli olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

The New York Times’a konuşan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci şu ifadeleri kullandı: “Bu testlerde yüzde 90, 95 başarı oranlarını görmeyi istersiniz. Ancak ben bunu beklemiyordum. İyi olacağımızı düşünüyorum. Yüzde 94.5 çok etkileyici.”

Moderna’nın aşısı, saklama koşulları bakımından Pfizer ve BioNTech’in çözümüne kıyasla daha pratik gibi görünüyor. Şirketten verilen bilgiye göre, aşı, 30 gün boyunca 2-8 santigrat arası bir sıcaklıkta buzdolabında saklanabilecek. Bunun da aşının depolanmasını ve dağıtımını kolaylaştırması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung'dan ikinci kuantum kriptografi telefonu; Galaxy Quantum 2 tanıtıldı

Moderna, ikili COVID-19 aşısının 20 milyon dozunun 2020’nin sonuna kadar hazır olabileceğini belirtti. 2021’de ise 500 milyon ila 1 milyar doz aşının hazır hâle getirilmesi hedefleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...